Valko Tanya

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Tanya Valko
Data urodzenia 13.09.1963, godz. 12:00
Miejscowość Kraków (50°03′N 19°56′E )
Strefa czasowa GMT +2
Słońce 20° Panny
Księżyc 27° Raka
Ascendent 22° Skorpiona
Horoskop Tanyi Valko

Biografia

Tanya Valko to pseudonim literacki Polki, która w wieku 21 lat wraz z mężem (Polakiem arabistą) wyjechała do krajów arabskich, aby przebywać tam przez blisko 30 lat. W tym czasie mieszkała przez dłuższy okres czasu w Libii i Arabii Saudyjskiej. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Trypolisie (w Libii) i asystentką Ambasadora RP.

Tanya Valko zaczęła swoją pracę twórczą jako poetka. Pierwszą książkę pt. „Libia od kuchni” opublikowała w 2005 r. Debiut powieściowy Tanyi Valko to bestsellerowa „Arabska żona”, która jest kwintesencją dwudziestoletnich kontaktów autorki z krajami muzułmańskimi. Książka doczekała się kontynuacji w kolejnych powieściach: „Arabska córka”, "Arabska krew", "Arabska księżniczka" [1].


Z szerszą biografią T. Valko można zapoznać się na Stronie oficjalnej. Wywiad z Autorką dla Dziennika Bałtyckiego: http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/471057,tanya-valko-o-ksiazce-arabska-corka,id,t.html .

Kluczowe wydarzenia

  • 1984 - wyjazd do Libii (o wyjeździe: Jestem arabistką, orientalistką z wykształcenia, połknęłam orientalnego bakcyla - tłumaczy. - Już na studiach wyjechałam do Libii, która wtedy była krainą mlekiem i miodem płynącą. U nas, w Polsce, puste półki i ocet, tam - w państwowych dotowanych sklepach - włoskie buty za dolara i markowy garnitur za pięć dolarów - z wywiadu dla Dziennika Bałtyckiego)
  • podczas krótkich pobytów w Polsce miała własne firmy o różnorodnym profilu, projektowała i szyła odzież do butików, prowadziła swój hostel w Krakowie, tłumaczyła książki i dokumenty.
  • 2005 - publikacja pierwszej książki
  • 2010 - wydanie książki Arabska żona, która stała się bestsellerem wydawniczym
  • 2012 - przeprowadzka z mężem do Azji

Autorka o swoich książkach

Moje książki to nie tylko zasłyszane historie - to również historie, w których sama brałam udział w: Tanya Valko: nie mogłam wytrzymać z moim potworem Wywiad dla: ksiazki.onet.pl


Czy te książki to forma ostrzeżenia? Tak! Związek z obcokrajowcem zawsze niesie ryzyko. Inny język, kultura, mentalność. W przypadku małżeństwa z Arabem dochodzi jeszcze inna religia. Polka, która decyduje się na wyjazd, musi wiedzieć, że nie zawsze możliwy jest powrót. Tanya Valko o książce "Arabska córka"


"Arabska córka", zdobyła męskich czytelników, gdyż poruszyłam w niej temat terroryzmu i fundamentalizmu islamskiego, który może zainteresować już wszystkich.


"Arabska księżniczka" to powieść o Arabii Saudyjskiej, i choć głównie mówi o emancypacji kobiet, to również ukazuje codzienność w najbardziej ortodoksyjnym kraju muzułmańskim na świecie.

Źródło horoskopu

Informacja o godzinie urodzenia pisarki zaczerpnięta z oficjalnej strony Tanyi Valko: "Tanya Valko urodziła się w Krakowie w piątek 13-tego o godz. 12 w południe pod znakiem Panny" i wzmiankowana na innych stronach [2].

Informację dostarczył Mirosław Czylek