Szanajca Józef

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Józef Szanajca
Data urodzenia 17.03.1902, godz. 22:00
Miejscowość Lublin (51°15′N 22°34′E)
Strefa czasowa - 1.24
Słońce 27° Ryb
Księżyc 9° Raka
Ascendent 10° Skorpiona


Horoskop Józefa Szanajcy

Biografia

Polski inżynier architekt, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej architektury modernistycznej. Reprezentował kierunek funkcjonalno-konstruktywistyczny. Propagator nowoczesnej estetyki architektonicznej, alternatywnej w stosunku do tradycji klasycznej i dworkowo-szlacheckiej.

Ukończył Szkołę Handlową Zgromadzenia Kupców Miasta Lublina i tam zdał w 1919 roku maturę. Potem wyjechał na studia na Politechnice Warszawskiej. Szanajca w okresie międzywojennym był członkiem grupy architektonicznej Praesens. Był zwolennikiem funkcjonalizmu i konstruktywizmu w architekturze oraz idei Bauhausu.

1927 ukończył Politechnikę Warszawską. Filister Polskiej Korporacji Akademickiej Welecja. W latach 1929-1939 pracował jako st. asystent w Katedrze Projektowania Hal Przestrzennych PW. 1929-1933 był projektantem w ZUS, a od 1935 do 1939 rzeczoznawcą Towarzystwa Kredytowego m. Warszawy.

W 1928 roku dzięki zaangażowaniu kapitału ojca Lacherta, Wacława, duet przystąpił do realizacji willi przy ulicy Katowickiej na Saskiej Kępie. Willa przy Katowieckiej była jedną z pierwszych w pełni awangardowych realizacji w architekturze polskiej. W 1930 roku, również na Saskiej Kępie, architekci zaprojektowali dom dla małżeństwa Szyllerów, a w1934 roku, ponownie na zlecenie Wacława Lacherta – kamienicę przy ulicy Francuskiej 12, jeden z pierwszych w Warszawie bloków o układzie galeriowym.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii i w serwisie Culture.pl.

Kluczowe wydarzenia

  • 1929/39 - Szanajca pracował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w Katedrze Projektowania Hal Przestrzennych jako starszy asystent (a w praktyce zastępca) dojeżdżającego z Karkowa profesora Adolfa Szyszko-Bohusza. W 1931 roku został etatowym architektem Stowarzyszenia Budowlano-Mieszkaniowego ZUS-u. Dla ZUS-u zrealizował szereg zleceń.
  • Ze względu na wadę kręgosłupa (nosił gorset ortopedyczny i cierpiał na częste bóle głowy) nie został zmobilizowany w 1939, ale jako ochotnik zgłosił się na kierowcę wojskowego i poległ 24 września 1939 r. w okolicy Płazowa pod Tomaszowem Lubelskim

Ciekawostki

Główny architekt biura projektów Centralnego Dworca Pocztowego (1933-39).

Spośród projektów przy których współpracował wyróżnionych zostało nagrodami: pierwszą – 17, drugą – 10, trzecią – 4 czwartą – 3.

Źródło horoskopu

Akt urodzenia zamieszczony w artykule Beaty Chomątowskiej [1], jego treść: "2 czerwca tegoż roku o czwartej po południu w miejskiej kancelarii parafialnej stawił się Ludwik Szanajca, lat 37, właściciel lubelskiej apteki. Zgłosił do rejestru dziecię płci męskiej, oznajmiając, że urodziło się 4 marca tego samego roku o godzinie dziesiątej wieczorem z niego i jego prawowitej żony Marii Szczurkowskiej, wówczas 21-jednoletniej. Świadkami spisania aktu urodzenia byli: emeryt z Lublina, niejaki Franciszek Słosznicki, oraz Mikołaj Szczurkowski, 71-letni obszarnik z Łopiennika".

Uwaga: 4 marca wg kalendarza juliańskiego = 17 marca wg kalendarza gregoriańskiego. To różnica między kalendarzem rzymskokatolickim a prawosławnym, w jakim lubelska kancelaria pod zaborem rosyjskim zapisywała daty. Dziecko przyjmie chrzest 15 czerwca tego samego roku.

Informację przekazał Mirosław Czylek.