Lorenc Maciej

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Maciej Lorenc (zdjęcie Jakuba Celeja)
Data urodzenia 08.12.1985, godz. 01:00
Miejscowość Lublin (51°25'N 22°57'E)
Strefa czasowa GMT +1
Słońce 16° Strzelca
Księżyc 20° Wagi
Ascendent 7° Wagi
Horoskop Macieja Lorenca

Biografia

Socjolog, antropolog społeczny, autor książki „Czy psychodeliki uratują świat?” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2019). Tłumacz wielu książek poświęconych kulturze psychodelicznej, m.in. Alberta Hofmanna, Stanislava Grofa, Terence'a McKenny, Alana Wattsa, Ralpha Metznera i Ricka Strassmana. Współpracuje z Polską Siecią Polityki Narkotykowej, a także ze Społeczną Inicjatywą Narkopolityki. Współtworzył magazyn TRANS/WIZJE (2011-2015).

Autor pracy dyplomowej pt. "Neoszamanizm - ponowoczesne techniki ekstazy" napisanej pod kierunkiem prof. Aldony Jawłowskiej w ramach Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego.


Biografia na Tarace. Tamże znajduje się zbiór odnośników do tekstów i tłumaczeń Autora.

Ciekawostki

Fragmenty tekstu >>Technoszamanizm - ekstaza w pigułkach<< -> link

"Świat zachodni okiełznał część zjawisk przyrodniczych stanowiących niegdyś źródło trwogi i pobożnego szacunku wobec żywiołów i zapewnił bezpieczną, wygodną egzystencję w coraz bardziej zurbanizowanych krajobrazie. Przenoszenie pierwotnych obrzędów po oderwaniu ich od oryginalnego kontekstu kulturowego wydaje się, dla przesiąkniętego racjonalizmem i wpisanego w głównej mierze w newtonowsko-kartezjańską wizję świata mieszkańca Zachodu, dość niedorzeczne. Dla wielu osób powiązanych zarówno z kontrkulturą jak i ruchem New Age istotne pozostaje jednak samo doświadczenie wizyjne idące w parze z określonym nastawieniem względem ziemskiej egzystencji".


Tamże: "New Age jest zjawiskiem niemożliwym do jednoznacznego zdefiniowania. Jak słusznie zauważa Bartłomiej Dobroczyński jest on swoistym "workiem pojęciowym" ukutym w celu objęcia różnych zjawisk zachodzących na polu nowej duchowości, które nierzadko stoją ze sobą w sprzeczności. Można jednak uznać, że jest to kosmopolityczny ruch mający na celu doprowadzenie do transformacji kulturowej, angażujący jednostki i grupy zintegrowane przez wspólnie uznawane idee kultury alternatywnej, w dużej mierze pochodzenia orientalnego. Odrzucają one cywilizację Zachodu jako materialistyczną, wrogą ludziom i przyrodzie oraz oznajmiają nadejście Nowej Ery - idealnej formy społeczeństwa i kultury, opartej na zasadach powszechnej współpracy, pokoju i osobistego rozwoju, która zostanie osiągnięta na drodze ewolucyjnej fuzji jednostkowych transformacji duchowych".

Źródło horoskopu

Godzina podana przez Macieja Lorenca Wojciechowi Jóźwiakowi.