Kurczab-Redlich Krystyna

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Krystyna Kurczab - Redlich
Data urodzenia 06.12.1954, godz. 06:00
Miejscowość Zabrze
Strefa czasowa GMT +1
Słońce 14° Strzelca
Księżyc 20° Barana
Ascendent 26° Skorpiona
Horoskop Krystyny Kurczab-Redlich


Biografia

Polska dziennikarka i reportażystka, wieloletnia korespondentka w Rosji, autorka filmów dokumentalnych o Czeczenii. Ze względu na poruszane tematy nazywana bywa „polską Politkowską”.

Córka krakowskiego pisarza Jana Kurczaba i Janiny z d. Liebling (1908–2008). Siostra Aleksandry Kurczab-Pomianowskiej. Absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Chociaż z wykształcenia jest prawnikiem, to zajmuje się głównie reportażem i dziennikarstwem. Pierwszą redakcją, w której pracowała przez dziewięć lat była redakcja „Przekroju”.

Jej artykuły pojawiły się w takich gazetach lub czasopismach jak „Dziennik Polski”, „Gazeta Wyborcza”, „Newsweek”, „Polityka”, „Przekrój”, „Rzeczpospolita”, „Szpilki”, „Wprost”, „Życie Warszawy” i in. Przez pewien czas związana była z kanałem telewizyjnym Polsat. Jest laureatką nagród w świecie dziennikarskim: im. Kazimierza Dziewanowskiego dla korespondenta zagranicznego, Amnesty International za publikacje o łamaniu praw człowieka w Czeczenii, im. Melchiora Wańkowicza za reportaże z Czeczenii, im. ks. Józefa Tischnera za książkę Głową o mur Kremla.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • 1990–2004: była korespondentką polskich mediów w Rosji, a od II wojny czeczeńskiej także autorką filmów dokumentalnych o Czeczenii, w których przedstawiła wstrząsające przypadki łamania praw człowieka

Ciekawostki

W ukraińskim serwisie internetowym "Gordon" pojawił się fragment rozmowy z polską dziennikarką i pisarką Krystyną Kurczab-Redlich. Reportażystka wnikliwie badała biografię Władimira Putina. Z jej ustaleń wynika, że prezydent Rosji nie urodził się 7 października 1952 roku. Są to jedynie oficjalnie powielane informacje. Putin miał urodzić się dwa lata wcześniej, w 1950 roku [1].

"przezwano mnie rusofobką. Na szczęście to minęło. Rozmawiałyśmy w 2014 r., kiedy Putin zaatakował Ukrainę, ukradł Krym. To pani mi wtedy uświadomiła, że wiele osób w Polsce ma mnie za antyputinowską oszołomkę. W 2002 r., przed wizytą Putina w Polsce na zaproszenie Aleksandra Kwaśniewskiego, na zamówienie jednej z głównych gazet napisałam artykuł o rosyjskim prezydencie. Mieszkałam już wtedy 12 lat w Moskwie, widziałam wojnę w Czeczenii, zbombardowane domy, ludzi po torturach. Napisałam, jak Putin dewastuje demokrację" [2]

Źródło horoskopu

Godzinę bezpośrednio od autorki otrzymał w autografie Mirosław Czylek.