Kofta Krystyna

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Krystyna Kofta
Data urodzenia 23.12.1942, godz. 02:20
Miejscowość Poznań
Strefa czasowa GMT + 1
Słońce 1° Koziorożca
Księżyc 6° Raka
Ascendent 26° Wagi
Horoskop Krystyny Kofty

Biografia

Polska polonistka, pisarka, plastyk i felietonistka. Ukończyła liceum plastyczne, przez rok studiowała malarstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1973 mieszka w Warszawie. Debiutowała w 1976 opowiadaniem Lustro, które opublikowane zostało na łamach „Kultury”. Od tego czasu znana jest jako autorka powieści i opowiadań oraz książek publicystycznych, często dotyczących problematyki kobiecej i relacji damsko-męskich.

Współpracuje z czasopismami „Twój Styl” i „Nowe Książki”, w których publikowane są jej felietony. Maluje, rysuje, bloguje i pasjonuje się polityką; jest feministką.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. Dużo ciekawych informacji dostarcza też Wielkopolski Słownik Pisarek.

Ciekawostki

Biografia kobiety to, w twórczości Kofty, przede wszystkim biografia ciała – historia jego rozkwitu, świetności, a wreszcie obumierania. U Kofty kobieta jest identyfikowana z tym, co cielesne, materialne, a więc podatne na upływ czasu, podlegające zniszczeniu; jednocześnie jest również artystką: to właśnie jej twórczość stanowi przeciwwagę dla upływającego czasu, antidotum na nieuchronność śmierci. W bardzo osobistym dzienniku pisarki, Lewa, wspomnienie prawej (2003), będącym zapisem jej zmagań z chorobą nowotworową, pojawia się sugestia, że słowo, jeśli nawet nie jest rodzaju żeńskiego, to z pewnością jest „posłuszne” kobietom: „My, kobiety, piszemy, my czytamy” [1].

Źródło horoskopu

Wypowiedź w książce autorstwa Kofty: "Ale prawie każdej nocy budzę się o tej samej godzinie, dwadzieścia po drugiej, to jest godzina mojego urodzenia, budzę się w lęku mózgu i ciała, tak można to określić". Cyt. [w:] Krystyna Kofta, Pawilon małych drapieżców, Czytelnik, Warszawa 1993, s. 74.

Informację dostarczył Mirosław Czylek.