Car Stanisław

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Stanisław Car
Data urodzenia 26.2.1882, godz. 21:00
Miejscowość Warszawa (52°13′N 21°00′E)
Strefa czasowa GMT+1.24
Słońce 7° Byka
Księżyc 24° Lwa
Ascendent 26° Skorpiona
Horoskop Stanisława Cara

Biografia

Polski prawnik, polityk, wiceminister, a następnie minister sprawiedliwości. W latach 1930–1935 wicemarszałek Sejmu III kadencji, następnie marszałek Sejmu IV kadencji (1935–1938), wolnomularz. Bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego, aż do śmierci marszałka w 1935. Współtworzył projekt konstytucji kwietniowej (współautor tez konstytucyjnych i generalny referent projektu).

Car praktykował aż do wybuchu I wojny światowej, gdy otrzymał nominację na sędziego pokoju, tj. sędziego mogącego orzekać w drobnych sprawach w XI okręgu miasta Warszawy. Kiedy w 1916 roku Warszawa przeszła w ręce niemieckie, Stanisław Car poznał Józefa Piłsudskiego. Niezwykła osobowość przyszłego marszałka oczarowała zdolnego adwokata, który do końca życia został mu wierny i służył jako jeden z bardziej znaczących współpracowników [1]. Był prokuratorem do 19 czerwca 1926 r., kiedy to został zwolniony na własne podanie z racji mianowania go trzy dni wcześniej Szefem Kancelarii Prezydenta RP. Car i jego zastępca Kazimierz Świtalski mieli zadanie sprawować dyskretną opiekę polityczną nad prezydentem Ignacym Mościckim, ponieważ cieszyli się pełnym zaufaniem Marszałka [2]. W czasie wyborów marcowych, w roku 1928 "jako komisarz wyborczy, Car podjął szeroko zakrojone działania dążące do unieważnienia list wyborczych, wykorzystują do tego choćby formalizm – skrupulatnie badano prawdziwość podpisów, stwierdzano ich nieczytelność itp. Jak głosiły zarzuty, dzięki takim zabiegom unieważniono ok. 300 tys. głosów" [3].

Car zasłynął jako interpretator konstytucji, sugerując Marszałkowi działania formalnie zgodne z jej literą, lecz sprzeczne z duchem [4]. Był mistrzem finezyjnej rozgrywki prawnej.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii i na Historia.org.pl.

Kluczowe wydarzenia

  • 13 grudnia 1918 - Stanisław Car został przez Piłsudskiego mianowany Szefem Kancelarii Cywilnej Naczelnika Państwa [5]. Było to bardzo ważne stanowisko zapewniające bieżący kontakt z Piłsudskim. Gdy Marszałek odszedł z Belwederu, Car powrócił do praktyki adwokackiej [6].
  • od czerwca do listopada 1926 - był szefem Kancelarii Cywilnej Prezydenta RP organizując Mościckiemu, który nie miał o tym pojęcia, jego urząd.
  • 22 grudnia 1928 - Car zastępuje Aleksandra Meysztowicza na stanowisku ministra sprawiedliwości.
  • 10 grudnia 1930 - został zaprzysiężony na jednego z wicemarszałków sejmu, zostając równocześnie kierownikiem Komisji Prawniczej.
  • 18 czerwca 1938 - zmarł, w wyniku powikłań związanych z zapaleniem płuc.

Ciekawostki

Nazwisko oraz rola, jaką spełniał wobec Piłsudskiego (wykładnia prawa w sposób możliwie najkorzystniejszy dla jego celów politycznych) przyniosły mu ironiczny przydomek „Jego Interpretatorskoje Wieliczestwo”. Geneza: do batiuszki Cara Rosji i Wszechrusi zwracano się Wasze Wieliczestwo lub bardziej uniżenie Wasze Imperatorskoje Wieliczestwo, co znaczy Wasza Cesarska Mość/Wielmożność/Wysokość [7].

Źródło horoskopu

Akt urodzenia nr 184 z 1882, parafia rzymskokatolicka Przemienienia Pańskiego w Warszawie. Informację podał Wojciech Suchomski.