Beksiński Tomasz

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Tomasz Beksiński
Data urodzenia 26.11.1958, godz. 18:00
Miejscowość Sanok (49°33′N 22°12′E)
Strefa czasowa GMT + 1:00
Słońce 4° Strzelca
Księżyc 8° Bliźniąt
Ascendent 12° Raka
Horoskop Tomasza Beksińskiego


Biografia

Polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy, tłumacz języka angielskiego. Urodził się w Sanoku, był synem Zofii (1928-1998) i Zdzisława oraz prawnukiem Władysława (inżynier architekt) i praprawnukiem Mateusza (współzałożyciel Zakładów Kotlarskich w Sanoku, które dały początek późniejszej fabryce wagonów i autobusów Autosan).

Pod koniec lat 70. został dziennikarzem muzycznym i wkrótce stał się jedną z najbardziej charyzmatycznych osobowości wśród polskich prezenterów radiowych. Wybór drogi życiowej nie był dziełem przypadku – znany był wśród melomanów jako osoba posiadająca bogaty zbiór płyt. Zadebiutował na antenie radiowej w 1982 roku w audycji Marka Niedźwieckiego. Radiowego rzemiosła uczył się od Piotra Kaczkowskiego, Jerzego Kordowicza i Korneliusza Pacudy. Od 1983 prowadził audycję pt. „Na rockową nutę” w Programie I Polskiego Radia. Współpracował z Programem II Polskiego Radia, gdzie od 1985 prowadził autorską audycję „Romantycy muzyki rockowej”, popularyzującą głównie muzykę new romantic. Równolegle prowadził „Klub stereo”, a następnie wraz z Tomaszem Szachowskim „Wieczór płytowy”.

Pisał felietony oraz recenzje do czasopisma „Tylko Rock” oraz „Magazynu muzycznego”. Tomasz Beksiński był tłumaczem języka angielskiego. Przetłumaczył m.in. wszystkie ówczesne filmy o Jamesie Bondzie, Harrym Callahanie i niemal całą twórczość filmową i telewizyjną grupy Monty Pythona, których był gorącym miłośnikiem oraz kilkadziesiąt innych filmów. Tłumaczył również teksty prezentowanych piosenek.

Skłonności samobójcze przejawiał już od czasów młodości – w wieku lat 16 próbował popełnić samobójstwo poprzez otrucie się gazem i zażycie środków nasennych.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • ~ 1974 - w wieku lat 16 próbował popełnić samobójstwo poprzez otrucie się gazem i zażycie środków nasennych. Dowodem obsesyjnego zainteresowania własną śmiercią jest również fakt, że we wrześniu 1977, w wieku lat 18, rozwiesił w rodzinnym Sanoku własne klepsydry, których wykonanie zamówił wcześniej w lokalnej drukarni. Przed 1999 rokiem podjął jeszcze co najmniej kilka prób samobójczych.
  • 2 listopada 1988 - przeżył katastrofę lotniczą w Białobrzegach pod Rzeszowem, w której zginęła jedna osoba, a kilka zostało poważnie rannych. Nigdy później nie wsiadł do samolotu.
  • w maju 1998 - umiera nagle matka Tomasza (tętniak aorty), Zofia.
  • 24 grudnia 1999 - Tomasz Beksiński popełnił samobójstwo zażywając znaczne ilości leków, wcześniej dwuznacznie zapowiadając je w pesymistycznie podsumowującym współczesną kulturę felietonie w piśmie „Tylko Rock”.
  • 2 lutego 2015 - nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia, pod patronatem Programu III Polskiego Radia, została wydana płyta poświęcona pamięci Tomasza Beksińskiego.

Ciekawostki

Felietony publikowane w czasopiśmie „Tylko Rock” -> [TUTAJ].

Tomek pisał o sobie: Jestem Strzelcem ze sporą domieszką Skorpiona. Strzelec w ogóle do mnie nie pasuje, raczej do mojego przyjaciela, który też spod tego znaku - wyjaśniał Piotrowi Dmochowskiemu, marszandowi ojca. Mój kumpel jest bodajże z 21 grudnia i jest w dziewięćdziesięciu dziewięciu procentach Strzelcem, natomiast ja raptem w piętnastu procentach. (...) Wiadomo, że osoby, które się rodzą w okresie przejściowym, kiedy się kończy jeden znak, a zaczyna następny - to jest około dwudziestego któregoś każdego miesiąca - mają jeszcze takie niesprecyzowane cechy. I bardzo często osoby urodzone na samym początku jakiegoś znaku w większym stopniu należą do poprzedniego. George Sliwa, przyjaciel: Tomek strasznie żałował, że nie był Skorpionem. Nie wiem, dlaczego to było dla niego takie ważne. Mówił: "Mam charakter Skorpiona. Zabrakło dosłownie paru dni". I okropnie zazdrościł mi, że jestem Skorpionem.

[Wiesław Weiss: Tomek Beksiński - portret prawdziwy, s. 21.]

Źródło horoskopu

"Przed chwilą dowiedzieliśmy się, że o osiemnastej był poród. No i narodził się chłopak, Tomasz Sylwester. Zosia się bardzo namęczyła, chodziliśmy parę razy do szpitala" [w:] Wiesław Weiss, "Tomek Beksiński - portret prawdziwy", Vesper, s. 15.

Informację dodał Mirosław Czylek.