Wierciński Andrzej

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andrzej Wiercinski.jpg
Dane Andrzej Wierciński
Data urodzenia 22.04.1930, godz. 12:30
Miejscowość Chorzów (50N29, 18E95)
Strefa czasowa UT +1
Słońce 3° Byka
Księżyc 25° Skorpiona
Ascendent 26° Lwa


Horoskop Andrzeja Wiercińskiego


Biografia

Polski antropolog, etnolog, religioznawca, kabalista. Był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego i autorem setek prac drukowanych w prasie specjalistycznej na temat antropologii ogólnej i antropologii religii, w szczególności etnogenezy Słowian, starożytnego Egiptu i przedhiszpańskiego Meksyku, zmian mikroewolucyjnych w Polsce, teorii symbolizacji i teorii kultury. Od 1978 roku kierował Zakładem Antropologii Historycznej Instytutu Archeologii UW, od 1993 Katedrą Antropologii Ogólnej w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach; wykładał także w Instytucie Religioznawstwa UJ w Krakowie. A. Wierciński był członkiem 11 zagranicznych towarzystw naukowych, w tym czł. założycielem European Anthropological Association i czł. honor. Accademia Ligure di Scienze e Lettre Genova. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1973), Krzyżem Kawalerskim (1980) i Komandorskim (2000) Orderu Odrodzenia Polski, Medalem KEN (1981).

Prowadził serie wykładów na 13 zagranicznych uniwersytetach, m.in. na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, w Narodowym Instytucie Antropologii i Historii w Meksyku, w waszyngtońskim Smithsonian Institution, w paryskiej Sorbonie, a także w Kairze, Turynie, Moguncji, Bordeaux, Tbilisi, Nowym Orleanie, Chicago i Los Angeles. Był znakomitym kierownikiem "badań terenowych - to on wymyślił i poprowadził Pierwszą Arabsko-Polską Wyprawę Antropologiczną do Egiptu (1958-59), dokonał prekursorskich prac w Meksyku (1966)" (Ziółkowski 2003); był też współzałożycielem Oddziału Polskiego The Explorers Club [1].

W ostatnich latach życia zajmował się gematrią. Od czasów szkolnych był bliskim przyjacielem Jerzego Prokopiuka, w młodości związany z kręgiem skupionym w Komorowie wokół antropozofa, uczonego i mistyka Roberta Waltera.


Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii. . Patrz też Biografia: Andrzej Wierciński - Biografia.

Kluczowe wydarzenia

  • 8 grudnia 2003 - zmarł w Warszawie

Ciekawostki

[Wspomnienie o Przyjacielu autorstwa Jerzego Prokopiuka]

Źródło horoskopu

Swoje dane urodzeniowe prof. Wierciński podał osobiście Wojciechowi Jóźwiakowi w latach osiemdziesiątych.