Wóycicki Zygmunt

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Zygmunt Wóycicki
Data urodzenia 05.09.1871, godz. 07:30
Miejscowość Warszawa
Strefa czasowa GMT + 1:24
Słońce 13° Panny
Księżyc 24° Byka
Ascendent 5° Wagi
Horoskop Zygmunta Wóycickiego

Biografia

Polski botanik, nauczyciel i naukowiec, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu Warszawskiego (anatomia i cytologia), członek Polskiej Akademii Umiejętności i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, organizator Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Botanicznego, dyrektor Ogrodu Botanicznego UW. W 1937 otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Pobyt za granicą w Monachium umożliwił mu dalszą specjalizację i wykonanie pracy pod kierunkiem znanego morfologa prof. Karola Goebla (tytuł magistra: 1911r.). Dwa lata później Wóycicki miał już za sobą dość wiele poważnych prac naukowych, tak że Uniwersytet Lwowski zaprosił go od kwietnia 1913 r. na katedrę botaniki, powierzając mu kierownictwo Zakładu Biologiczno-botanicznego. Od 1916 do 1919 r. pełnił obowiązki dyrektora Ogrodu Botanicznego. Od 1927—1936 r. przez 3 kadencje prof. Wóycicki pełnił obowiązki prezesa Polskiego Towarzystwa Botanicznego, a w 1937 r. został wybrany jego członkiem honorowym. 25 maja 1920 r. został korespondentem, a 15 czerwca 1928 r. czynnym członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Wojna i grabież Zakładu przez okupanta mocno podkopały jego zdrowie i przyśpieszyły śmierć, która nastąpiła 23 sierpnia 1941 r. [1].


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii i w artykule in memoriam autorstwa Bolesława Hrywienieckiego, udostępnionym przez Muzeum Historii Polski [2].

Źródło horoskopu

Informację podał Piotr Piotrowski na podstawie aktu urodzenia, podanego w zbiorze genealodzy.pl [3]. Dane odczytał, dokonując właściwej poprawki (z błędnie podanego w Wikipedii listopada na wrzesień) Wojciech Suchomski: "dziecko urodziło się 5 września (sentabra)"...