Tym Stanisław

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Stanisław Tym
Data urodzenia 17.07.1937, godz. 17:00
Miejscowość Małkinia Górna (52°41′N 22°03′E)
Strefa czasowa GMT +1
Słońce 25° Raka
Księżyc 20° Skorpiona
Ascendent Strzelec
Horoskop Stanisława Tyma

Biografia

Polski satyryk, aktor, komediopisarz, reżyser i felietonista. Autor wielu sztuk teatralnych, skeczy (jednym ze słynniejszych jest Ucz się Jasiu w wykonaniu Jana Kobuszewskiego, Wiesława Gołasa i Wiesława Michnikowskiego, prezentowany w kabarecie "Dudek") i słuchowisk radiowych, a także scenariuszy do filmów Stanisława Barei, w których również występował i był współreżyserem. Odtwórca roli kaowca w filmie Marka Piwowskiego Rejs. Współautor i aktor kabaretów Owca, Dudek, Lopek i Wagabunda.

W drugiej połowie lat 90. pisał felietony do tygodnika Wprost, dziennika Rzeczpospolita, obecnie stały felietonista Polityki. Laureat wielu nagród, m.in. za najlepszy scenariusz do filmu Rozmowy kontrolowane na FPFF w Gdyni w 1992 roku, Nagrody Kisiela dla najlepszego publicysty w 1998, nagrody telewizyjnego Pegaza "za poczucie humoru i przenikliwość umysłu" w 2002 roku.

Zanim został studentem wydziału aktorskiego PWST, studiował, dwukrotnie, chemię na Politechnice Warszawskiej i przetwórstwo na SGGW. Z uczelni wylatywał za "brak postępów w nauce".


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Ciekawostki

Stanisław Tym nigdy nie założył rodziny, nie ma dzieci. Mieszka na wsi, jest wegetarianinem. Regularnie pisze cięte felietony, w których wyłapuje absurdy naszej rzeczywistości i nie znajduje litości dla polityków [1].

- Świat uważam za okropnie ponury, więc oswajam go, kpiąc, szydząc – mówił w "Wysokich Obcasach". - Światu to nie przeszkadza, a mnie pomaga.

- przystępowałem do matury w wieku 15 lat. A wtedy mając 15 lat, było się jeszcze dzieckiem.

Źródło horoskopu

Godziny urodzenia przybliżone, oparte na przesłankach biograficznych z życia Stanisława Tyma i Jacka Federowicza.

Stanisław Tym o Jacku Federowiczu: „Ja się urodziłem 17 lipca po południu, a Jacek 18 lipca tuż po północy, więc między nami jest jakieś siedem, osiem godzin różnicy. Więc ja go często, jako młodszego, wysyłałem po fajki czy po zapałki[2]. Audycja Kuby Wojewódzkiego.

Jeśli to prawda, to oznacza, że Jacek Federowicz urodził się ok. 00:30 18 lipca 1937 w Gdyni, a Stanisław Tym mniej więcej o godzinie 17:00 dnia 17 lipca 1937 roku w Małkini Górnej. Dane zostały zaokrąglone, przedział czasowy mieści się mniej więcej pomiędzy 00:05 - 00:35 ("urodziłem się tuż po północy"), a czasem, który nastąpił 7 - 8 godzin wcześniej.

Informację odnalazł Piotr Piotrowski.