Siemiątkowski Łukasz "Tata Tasiemka"

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Łukasz Siemiątkowski
Data urodzenia 13.09.1876, godz. 16:00
Miejscowość Milanówek [52°07′N 20°39′E]
Strefa czasowa LMT -1:24
Słońce 22° Panny
Księżyc 24° Raka
Ascendent 20° Koziorożca
Horoskop "Taty Tasiemka"

Biografia

Tasiemka, Ignac, znany też jako Tata Tasiemka (ur. 5 września 1876 w Milanówku (według metryki urodzenia: 1 września?/ 13 września 1876[1]), zm. w lutym 1944 w obozie koncentracyjnym KL Majdanek) – polski gangster, działający na warszawskiej Woli, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej od 1903, radny Rady Miejskiej M. St. Warszawy z listy PPS (1927−1932), konspirator w podziemiu antyniemieckim w czasie II wojny światowej.

Tasiemka jako miejski radny posiadał liczne wpływy. Niczym Vito Corleone z Ojca chrzestnego słynął z pomagania swoim przyjaciołom. Jednym z beneficjentów był sam Stefan „Wiech” Wiechecki, któremu w 1926 roku Siemiątkowski pomagał w utrzymaniu teatru „Popularnego”. [...] Gangster był kimś innym niż zwykły bandyta. Nie zajmował się przygodnymi, nawet najbardziej krwawymi napadami, ale przewodził zorganizowanej, działającej na wielu polach grupie. Siemiątkowski wydawał się z pozoru idealnym kandydatem. [1] . Członkowie grupy byli bezlitośni. Opierającym się kupcom wybijali zęby, katowali kolbami pistoletów. Prasa brukowa opisywała szczególnie drastyczne przykłady działalności bandy.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • w wieku 17 lat (1893) podjął w Grodzisku Mazowieckim pracę w fabryce tkackiej, gdzie działał w organizacji socjalistycznej kolportując „bibułę”
  • 1904 r. - przybył do Warszawy, gdzie wstąpił do PPS i podjął pracę w fabryce gumowej
  • 1911 r. - był przejściowo aresztowany przez dwa miesiące z grupą działaczy PPS, lecz został zwolniony z powodu braku dowodów
  • uczestniczył w połowie 1918 - w zamachach na agenta Prymusiewicza. Został aresztowany i osadzony w Cytadeli Warszawskiej. Po dwóch miesiącach został wywieziony do Modlina, gdzie przebywał z Walerym Sławkiem.
  • w wyborach w maju 1927 r. do Rady Miejskiej został wybrany radnym miejskim
  • założył w 1928 roku 14-osobowy[8] gang sprawujący kontrolę nad największym warszawskim targowiskiem – Kercelakiem i wymuszał od lokalnych handlarzy opłaty „za ochronę” (haracz)
  • wraz ze swoimi podwładnymi został aresztowany w lutym 1932 r., ale w kilka dni później zwolniono go.
  • 9 lipca 1932 - odbył się proces i Siemiątkowski został skazany na 3 lata więzienia. Po wniesieniu apelacji karę zmniejszono mu do 2 lat więzienia z pozbawieniem praw publicznych i honorowych na okres 2 lat. Wyroku w całości jednak nie odbył, ponieważ 1 sierpnia 1935 r. został ułaskawiony przez Prezydenta RP, Ignacego Mościckiego
  • jesienią 1942 roku - wraz z synem Janem został aresztowany przez Gestapo i osadzony na Pawiaku. Stamtąd w styczniu następnego roku[3] przetransportowano go do obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie
  • luty 1944 - zmarł na terenie obozu koncentracyjnego na Majdanku

Ciekawostki

7 listopada znów został przewieziony do Warszawy, gdzie został skazany na śmierć. Trzy dni przed wykonaniem wyroku, 11 listopada 1918 roku, został uwolniony.

Bez Tasiemki–polityka nie byłoby Tasiemki-przestępcy. [...] Należał do środowiska Józefa Piłsudskiego, był pośrednio jednym z twórców niepodległego państwa. Skandal związany z procesem Tasiemki nabierał zatem jeszcze głębszego wymiaru — oto przed sądem stanął dawny działacz i polityk, oskarżony teraz o pospolite przestępstwo. [2]

Jego ulubionym tematem było opowiadanie (np. w „Tajnym Detektywie”) o własnym udziale w licznych ważnych dla socjalistów akcjach, jak choćby w legendarnym uwolnieniu więźniów z Pawiaka — brawurowej akcji z 1906 roku, w której bojowcy PPS bez jednego strzału uwolnili dziesięciu towarzyszy z rąk carskiej policji.

Źródło horoskopu

ur. 13.09.1876 (w kalendarzu gregoriańskim = 1 września w juliańskim) … w czetyrie czasa po-południu w Milanówku. Znany jako Tata Tasiemka. Wedłu aktu chrztu nr 55 parafii Żuków wpisanego 18.09.1876 w kal. gregoriańskim.

Informację dostarczył Jarosław Gronert.