Prokopiuk Jerzy

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
778696 10201704192518189 2133279684 o.jpg
Dane Jerzy Prokopiuk
Data urodzenia 5.06.1931, godz. 3:53
Miejscowość Warszawa, Polska
Strefa czasowa GMT+1:00
Słońce 14° Bliźniąt
Księżyc 9° Wodnika
Ascendent 22° Bliźniąt


Horoskop Jerzego Prokopiuka


Biografia

Gnostyk, antropozof, pisarz-eseista, tłumacz literatury naukowej i pięknej. Do autorów przełożonych przezeń książek należą m.in. Mistrz Eckhart, W. Goethe, F. Schiller, Novalis, G. Hegel, F. Schleiermacher, R. Steiner, S. Freud, C. G. Jung, Max Weber, E. Fromm, A. Huxley, M. Eliade, H. Hesse. Od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku prowadzi w Warszawie zarejestrowany jako stowarzyszenie Klub "Gnosis". Klub współtworzy z heglistą i astrologiem Światosławem Florianem Nowickim.

Podróżował do Niemiec, Szwajcarii, Francji (do Langwedocji, gdzie swoje siedziby mieli katarzy) i Szwecji – dzięki podróżom tym miał dostęp do obcojęzycznej literatury, poznał także wielu zachodnich ezoteryków i antropozofów. Utrzymywał kontakty z powojennymi i współczesnymi kręgami literackimi oraz intelektualistami (także katolickimi): przyjaźnił się m.in. z Robertem Stillerem, ks. Bronisławem Bozowskim oraz wybitnymi polskimi uczonymi: antropologiem i religioznawcą, prof. Andrzejem Wiercińskim, oraz matematykiem i fizykiem, prof. Krzysztofem Maurinem.

Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii Sylwetka Jerzego Prokopiuka na Gnosis Art

Kluczowe wydarzenia

  • 1953 - był więziony na Mokotowie za działalność antykomunistyczną.
  • 1998 - ukazało się jego pierwsze dzieło Gnoza i gnostycyzm, wcześniej ukazywały się tylko pojedyncze eseje, przedmowy lub posłowia do tłumaczonych książek.

Ciekawostki

Jerzy Prokopiuk o astrologii (źródło: http://pl.wikiquote.org/wiki/Jerzy_Prokopiuk)

Astrologia jest bez wątpienia jednym z najstarszych, ale i najbardziej złożonych systemów wiedzy. Jest to zresztą system znacznie bardziej spójny wewnętrznie i logicznie (choć przede wszystkim empirycznie) uzasadniony, niż wydaje się to zarówno krytykom, jak i powierzchownym jej „znawcom”, „fachowo” rozprawiającym o właściwościach poszczególnych znaków zodiaku. Istnieją przesłanki, a nawet empiryczne dowody, by sądzić, że obie te grupy mają, w najlepszym wypadku, bardzo mgliste rozumienie tego czym w rzeczywistości jest astrologia. Nie wiedzą też najczęściej, że Zodiak to tylko jej drobny fragment, jak i tego, że jest on znacznie głębszy w swojej wymowie i znaczeniu, niż to wynika z analizy treściowej pokaźnej większości aktualnie dostępnych na rynku publikacji z tej dziedziny.

Źródło horoskopu

Godzina podana przez Jerzego Prokopiuka. Informację dostarczył Piotr Piotrowski.