Prószyński Kazimierz

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Kazimierz Prószyński
Data urodzenia 04.04.1875, godz. 10:00
Miejscowość Warszawa
Strefa czasowa GMT +1.24
Słońce 15° Barana
Księżyc 18° Ryb
Ascendent 14° Raka
Horoskop Kazimierza Prószyńskiego

Biografia

Polski przedsiębiorca, operator filmowy, reżyser, inżynier oraz wynalazca. Konstruktor pionierskich aparatów kinematograficznych oraz kamer filmowych. Pionier polskiej oraz światowej kinematografii. Przez wiele lat zarówno osoba Kazimierza Prószyńskiego, jak i jego wkład w rozwój kinematografii pozostawał zapomniany. Kandydatura Kazimierza Prószyńskiego pojawiła się w plebiscycie Polak Wszech Czasów, a wraz z nią film na YouTube

Jego matka zmarła w 1884 r. kiedy miał 9 lat. Jego ojciec, twórca elementarza języka polskiego, ożenił się ponownie. Jako młodzieniec został członkiem Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zapewne duży wpływ na to miał fakt, że jego dziadek zarządzał przedsiębiorstwem fotograficznym a ojciec był fotografem amatorem. Rodzice, widząc jego zainteresowanie naukami ścisłymi, wysłali go na politechnikę w Liege w Belgii. Tam już jako student dał się poznać jako utalentowany wynalazca konstruując w 1894 roku swój pierwszy aparat do rejestracji i odtwarzania filmów – pleograf. Kazimierz Prószyński był autorem szeregu wynalazków głównie związanych z techniką fotograficzną oraz filmową. Były wśród nich: ekspedytor uniwersalny – przyrząd służący do seryjnego składania gazet oraz ich adresowania; biopleograf – udoskonalona wersja pleografu eliminująca drgania oraz przeskoki błony filmowej w czasie odtwarzania; obturator – przesłona projektora usuwająca migotanie obrazów na ekranie filmowym podczas emisji taśmy filmowej; aeroskop – pierwsza na świecie ręczna kamera filmowa o napędzie automatycznym zbudowana w 1908 oraz opatentowana rok później; kinofon – system jednoczesnej emisji obrazu i dźwięku wynaleziony w roku 1907; autolektor – urządzenie umożliwiające czytanie tekstu osobom niedowidzącym.


Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii, dużo informacji można też odnaleźć w [książce Władysława Jewsiewickiego o Kazimierzu Prószyńskim].

Kluczowe wydarzenia

  • 1884 - śmierć matki
  • 1901 - Prószyński założył drugą w historii polskiej kinematografii rodzimą wytwórnię filmową Towarzystwo Udziałowe Pleograf.
  • 1902 - stworzył dwa krótkie filmy Powrót birbanta oraz Przygoda dorożkarza, w których wzięli udział dwaj polscy aktorzy teatralni Kazimierz Junosza-Stępowski i Władysław Neubelt.
  • 31 marca a 2 kwietnia 1902 - odbyły się pierwsze pokazy filmowe w Teatrze Letnim w Ogrodzie Saskim.
  • 1907 - rozpoczął pracę nad swoim kolejnym wynalazkiem, aeroskopem - pierwszą na świecie ręczną kamerą filmową o napędzie automatycznym.
  • 27 grudnia 1910 - debiut aeroskopu na posiedzeniu Francuskiej Akademii Nauk.
  • 1914 - ślub z Angielką Dorothy Abrey, rok później wyjechali do Stanów Zjednoczonych.
  • listopad 1919 - państwo Prószyńscy, już z dziećmi - Kazimierzem i Ireną, wrócili do odrodzonej po 123 latach zaborów Polski, gdzie Kazimierz kontynuował swoją działalność.
  • 22 sierpnia 1944 - wywieziony został do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen. Zmarł jako więzień numer 129957 w wieku 70 lat w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen. Jego rodzina przeżyła wojnę.
  • 13 marca 1945 - data śmierci

Ciekawostki

Nie przywiązy­wał wagi do korzyści materialnych, jakie mógłby osiągnąć z eksploatacji swoich wynalazków. Nie po­trafił znaleźć porozumienia z ludźmi przemysłu i han­dlu, którzy przemawiali doń niezrozumiałym mu ję­zykiem zimnej i wyrachowanej kalkulacji [1].

Źródło horoskopu

Majowe wydanie More Maiorum, artykuł: Kazimierz Prószyński – trzeci z braci Lumiere.

Informację dostarczył Wojciech Suchomski.