Piwnik Jan
Biografia
Porucznik Wojska Polskiego i aspirant Policji Państwowej, pośmiertnie awansowany do stopnia majora, a następnie do stopnia pułkownika (2012); legendarny dowódca partyzancki Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich i na Nowogródczyźnie. W latach 1935-1939 służył w Policji Państwowej. W czasie drugiej wojny światowej uciekł w marcu 1940 r. z obozu internowania na Węgrzech, dostał się przez Jugosławię i Włochy do Francji, aby na jednym z ostatnich statków przedostać się do Wielkiej Brytanii.
Po ukończeniu 5 kursów zasadniczych: zaprawowego, badań psychotechnicznych, spadochronowego, walki konspiracyjnej i odprawowego zyskał status kandydata na cichociemnego. 20 marca 1941 został awansowany do stopnia porucznika. Nocą z 7 na 8 listopada został zrzucony do Polski. Powierzono mu koordynację wszystkich spraw związanych z przyjmowaniem kolejnych grup cichociemnych. 13 czerwca 1942 r. objął dowództwo II odcinka "Wachlarza" w Równem.
Jego oddział wsławił się uwolnieniem trzech żołnierzy Armii Krajowej. Za tę akcję J. Piwnik został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Następnie J. Piwnik zaczął starania o uzyskanie zezwolenia na sformowanie leśnego oddziału partyzanckiego, na co AK wyraziła zgodę. Podczas jednej z takich akcji, w czasie ataku na niemiecki punkt oporu, w dniu 16 marca 1944r Jan Piwnik poległ. Przed śmiercią miał wyszeptać do znajdującego się przy nim lekarza: Powiedz żonie i rodzicom, że ich bardzo kochałem, i że umieram jako Polak... I pozdrówcie Góry Świętokrzyskie...
Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii.
Źródło horoskopu
Informację dostarczył Jarosław Gronert. Aktu urodzenia znajduje się w muzeum J. Piwnika w Janowicach.