Peszek Jan

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Jan Peszek
Data urodzenia 13.02.1944, godz. 10:30
Miejscowość Szreńsk (53°01′N 20°07′E)
Strefa czasowa GMT+1
Słońce 24° Wodnika
Księżyc 9° Wagi
Ascendent 9° Bliźniąt
Horoskop Jana Peszka

Biografia

Polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny i pedagog. W swoim dorobku ma role u najsłynniejszych polskich reżyserów teatralnych: Jerzego Krasowskiego, Kazimierza Dejmka, Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy, Michała Zadary czy Grzegorza Jarzyny. Laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr” – za sezon 1986/1987, za rolę w Scenariuszu dla trzech aktorów Bogusława Schaeffera w Teatrze STU w Krakowie oraz za rolę Jakuba w przedstawieniu Republika marzeń Brunona Schulza w Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Jest ojcem aktorki i piosenkarki Marii (wraz z nią i zespołem Voo Voo nagrał płytę Muzyka ze słowami) oraz aktora, Błażeja.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii i w opracowaniu Jan Peszek - culture.pl

Ciekawostki

"Często słyszę, że szafuję zdrowiem, że za dużo pracuję, że "ryzykant", "prowokator"… To wynika z mojej śmiertelnej miłości do życia i nikt mi jej nie odbierze. Życie mi się nie znudziło i mam wrażenie, że mi się nie znudzi"

z wywiadu udzielonego dla Radiowej Dwójki


"Na trzecim roku stało się coś, co zmieniło bieg mojego życia. Spotkałem zespół MW2 Adama Kaczyńskiego i Bogusława Schaeffera. On mną wstrząsnął do tego stopnia, że ja, wchodzący w życie młodzieniec, zacząłem szybko dojrzewać. Okazało się, że można próbować mówić o człowieku kompletnie innym językiem, z nieznanej mi perspektywy. Świat u Schaeffera jest rozbity na mikroelementy, które dopiero złożone dają portret jakiejś sytuacji ludzkiej. Uznałem to za bardzo adekwatne do świata, w którym żyłem" - opowiadał aktor w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".

za: culture.pl [1]


Swego czasu "polskie środowisko teatralne obiegła elektryzująca wiadomośc: Jan Peszek ćwiczy ciosy karate w buddyjskim klasztorze Shaolin - będzie Bruce'em Lee! Spektakl "Wejście smoka. Trailer"w reżyserii Bartosza Szaydłowskiego jeszcze na długo przed premierą okrzyknięty został wydarzeniem sezonu. Wybitnemu aktorowi na scenie nowohuckiej Łaźni Nowej towarzyszył syn - Błażej, który wcielił się w rolę Brandona Lee , wcześniej ekipa wyruszyła do Chin w podróż śladami legendy - odwiedzili wytwórnie filmowe i pod okiem mistrzów sztuk walk trenowali kung-fu, relacjonując wszystko na blogu internetowym"

za: culture.pl [2]

Źródło horoskopu

Tygodnik Ciechanowski nr 37/2010: "Urodziłem się 13 lutego 1944 r., w niedzielę, o wpół do jedenastej, gdy biły dzwony na sumę. Dla mojej mamy to był trudny, niebezpieczny czas, nie chciała go wspominać" [3].

Informację dostarczył Mirosław Czylek.