Ojrzyński Antoni

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Antoni Ojrzyński
Data urodzenia 08.06.1871, godz. 02:00
Miejscowość Staszów (50°33'N; 21°10'E)
Strefa czasowa GMT +1:25
Słońce 17° Bliźniąt
Księżyc 22° Wodnika
Ascendent 5° Byka
Horoskop Antoniego Ojrzyńskiego

Biografia

Polski działacz turystyczny, bibliotekarz, zbieracz książek, z zawodu aptekarz. Zgromadził bogaty księgozbiór o tematyce karpackiej, który przekazał krakowskiej Bibliotece Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

Wykształcenie zdobywał w progimnazjum w Sandomierzu, by praktykować następnie w kilku aptekach. Od 1898 prowadził własną aptekę w Nałęczowie. Potem osiadł w Warszawie, gdzie pracował nadal jako farmaceuta w różnych aptekach. Był aktywnym turystą górskim, miłośnikiem Tatr. Od początku istnienia (grudzień 1906) działał w Polskim Towarzystwie Krajoznawczym, wchodząc w skład pierwszego zarządu oraz uczestnicząc w pracach Komisji Wycieczkowej. Antoni Ojrzyński był tak bardzo zauroczony swą pierwszą wyprawą, że postanowił każdą chwilę, wolną od aptekarskich zajęć, spędzać na turystyce.

Ojrzyński uprawiał również turystykę wysokogórską w Europie. Wyprawiał się między innymi w góry Walii, gdzie w 1908 r. zdobył szczyt Snowdon. W 1909 r. wspiął się na najwyższy szczyt gór Skandynawii – Galdköpig oraz na alpejskie szczyty: Breithorn i Monte Rosa Hut.

Był współtwórcą i pierwszym bibliotekarzem (do 1911) Biblioteki Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Warszawie. Niezależnie jako zapalony bibliofil zgromadził własną kolekcję książek i czasopism – przeszło 3 tysiące woluminów – poświęconą Karpatom. Były to książki naukowe (z różnych dziedzin), literatura piękna, obcojęzyczne opracowania turystyczne (mapy, przewodniki), czasopisma wydawane w Zakopanem i na Podkarpaciu, wycinki z prasy, afisze.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • 1892 - pierwsza turystyczna eskapada Antoniego Ojrzyńskiego miała miejsce w roku 1892, w czasie odbywania praktyki aptekarskiej. Wiodła ona przez Sosnowiec i Kraków do Zakopanego, o którym czytał w swej ukochanej lekturze czasów młodości – „Na przełęczy” Stanisława Witkiewicza. Antoni Ojrzyński był tak bardzo zauroczony swą pierwszą wyprawą, że postanowił każdą chwilę, wolną od aptekarskich zajęć, spędzać na turystyce.
  • 1 marca 1907 - został wykluczony z Nałęczowskiego Towarzystwa Kredytowego. Wydalenie Ojrzyńskiego z NTK odbiło się szerokim echem w środowisku społecznym. Pomimo wykluczenia go z tej instytucji, 55 lat później (3 listopada 1962 r.) to właśnie on był główną osobistością obecną na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nowy budynek Banku Spółdzielczego – kontynuacji dawnego Towarzystwa Drobnego Kredytu.
  • 2 czerwca 1907 - odbyła się pierwsza wyprawa zorganizowana przez Komisję Wycieczkową PTK, której współinicjatorem był Ojrzyński, a jej celem była Puszcza Kampinoska. Pół wieku później, 4 czerwca 1957 r., zorganizowano wycieczkę jubileuszową – Ojrzyński jako jedyny z żyjących uczestników pierwszej eskapady wziął w niej udział.
  • w kwietniu 1939 - na pokładzie statku m/s „Piłsudski”, popłynął do południowej Europy i północnej Afryki. Zwiedził Lizbonę, Centę, Casablankę, Tunis, Palermo, Neapol.
  • 1961 - przeniósł się do Mińska Mazowieckiego, gdzie pracował w szpitalnej aptece – miał wówczas 90 lat.
  • Ojrzyński pod koniec życia zamieszkał w Warszawie w Domu Wysłużonego Pracownika Służby Zdrowia (dalej: DWPSZ). Do instytucji tej zgłosił się 2 czerwca 1961 r.13 i w niej zmarł 16 lipca 1967 r. o godzinie 20:30.

Ciekawostki

Antoni Ojrzyński o swoim dzieciństwie: Byłem wychowywany przez rodziców starszych już i niezamożnych. Wyznawali oni – szczególnie ojciec – stare patrjarchalne zasady, nawet na owe czasy znacznie przestarzałe.

O sobie: "Mój charakter, niełatwy widocznie w stosunkach i współżyciu koleżeńskim, sprawił, że nie miałem ani na stancji, ani w szkole bliskich przyjaciół: inny byłem, niż wszyscy[1]

Źródło horoskopu

Informację na podstawie pracy autorstwa Agnieszki Górskiej w: Toruńskich Studiach Bibliologicznych, 2009, nr 2 (3) dostarczył Mirosław Czylek.

Znajduje się tam zapis z księgi chrztów: "Odbyło się to w mieście Staszów 30 maja [11 czerwca] w 1871 roku o godzinie jedenastej rano. Pojawił się osobiście Apoloniusz Ojrzyński, pisarz Staszowskiego Sądu Pokojowego zamieszkały w mieście Staszowie, lat 40 – w obecności Józefa Kucharskiego podsędka Staszowskiego Sądu Pokojowego, lat 32, a także Franciszka Lewandowskiego podpisarza owego Sądu, lat 25 zamieszkałego w mieście Staszów. I przybyło tam niemowlę płci męskiej, urodzone w Staszowie 27 maja [8 czerwca] bieżącego roku o 2 godzinie po północy – przez jego prawowitą żonę Władysławę z Maliszewskich, lat 29"