Markiewicz-Dowbor Władysław

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Władysław Markiewicz-Dowbor
Data urodzenia 15.12.1883, godz. 10:00
Miejscowość Łomża (53°10′N 22°04′E)
Strefa czasowa GMT +1:24
Słońce 24° Strzelca
Księżyc 10° Raka
Ascendent 20° Koziorożca
Horoskop Władysława Markiewicza-Dowbora

Biografia

Pułkownik lekarz Wojska Polskiego, doktor medycyny, chirurg. W czasie I wojny światowej w szeregach Armii Polskiej we Francji. Po powrocie do kraju pełnił służbę w 13 Dywizji Piechoty, a następnie w Centralnej Szkole Kawalerii w Grudziądzu na stanowisku starszego lekarza szkoły.

W czasie kampanii wrześniowej dostał się do sowieckiej niewoli. Stało się to prawdopodobnie po bitwie pod Wytycznem. Do wiosny 1940 r. przebywał w obozie jenieckim w Starobielsku. Zamordowany w Charkowie, lista starobielska poz. 2193. Odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Złotym Medalem Pamiątkowym za wojnę 1918-1921 „Polska Swemu Obrońcy” oraz Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. [1]

Postanowieniem nr 112-48-07 Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego z 5 października 2007 roku został awansowany pośmiertnie do stopnia generała brygady. Awans został ogłoszony 9 listopada 2007 w Warszawie, w trakcie uroczystości "Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów".

Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • 3 maja 1922 - został zweryfikowany w stopniu majora
  • 31 marca 1924 - został mianowany podpułkownikiem
  • 12 marca 1933 - został mianowany pułkownikiem
  • 9 listopada 2007 - pośmiertny awans do stopnia generała brygady

Źródło horoskopu

Informację dostarczył Kuba Ruszkowski na podstawie aktu urodzenia.

Zdarzyło się to w mieście Łomża, dziewiątego (dwudziestego drugiego) maja, tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego roku (1890), o szóstej godzinie wieczorem. Stawił się Wiktor Markiewicz, strażnik Karczemnej Straży Granicznej, lat 48 mieszkaniec Łomży, w obecności Pawła Baranowskiego, organisty lat 50 oraz Wojciecha Kuleszy, buchaltera Izby Skarbowej, lat 60, obaj mieszkańcy Łomży, i okazał nam dziecko płci męskiej, którego urodziła w Mariampolu trzeciego (piętnastego) grudnia tysiąc osiemset osiemdziesiątego trzeciego roku (1883), o godzinie dziesiątej rano, jego prawowita małżonka Stanisława z Michałowskich, lat trzydzieści trzy. W tym samym dniu niemowlęciu temu na chrzcie świętym nadał imiona Władysław Wincenty ksiądz Innocenty Bielski, a rodzicami chrzestnymi byli Wincenty Bądziński i Kornelia Długokęcka. Akt ten po sporządzeniu został odczytany i podpisany.