Kolski Jan Jakub

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Jan Jakub Kolski
Data urodzenia 29.01.1956, godz. 12:00
Miejscowość Wrocław ( 51°06′N 17°01′E )
Strefa czasowa GMT+1
Słońce 9° Wodnika
Księżyc 5° Panny
Ascendent 12° Bliźniąt
Horoskop Jana Jakuba Kolskiego

Biografia

Polski reżyser, scenarzysta, operator i producent, autor filmów dokumentalnych, fabularnych, sztuk teatralnych, książek i piosenek. Syn montażysty Romana Kolskiego, brat montażystki Ewy Pakulskiej. Jego byłą żoną jest aktorka Grażyna Błęcka-Kolska a córką Zuza Kolska, zamieszkała obecnie w Londynie.

Wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Polsce i na świecie. Był laureatem jednej z pierwszych edycji Paszportów "Polityki". Od 2000 roku członek Europejskiej Akademii Filmowej. Oprócz filmów fabularnych w dorobku Kolskiego są teatry telewizji. Wśród innych produkcji telewizyjnych są reklamy, teledyski do płyty ojDADAna Grzegorza Ciechowskiego. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wiejska perspektywa filmów Kolskiego sprawia, że jego twórczość często jest kojarzona z filmami Witolda Leszczyńskiego Żywot Mateusza (1968 opartym na powieści Ptaki Tarjea Vesaasa) i Konopielka (Chłopami Reymonta), a także z wielokrotnie filmowaną twórczością Wiesława Myśliwskiego – m.in. Pałac, Nagi Sad (sfilmowany p.t. Przez dziewięć mostów), Kamień na kamieniu. Sam Kolski doszukuje się swoich korzeni także w malarskiej twórczości Jacka Malczewskiego. Z bogatej filmografii reżysera warto wymienić takie dzieła jak: Jańcio Wodnik (1993), Historia kina w Popielawach (1998), Daleko od okna (2000), Pornografia (2002) na podstawie powieści Witolda Gombrowicza, Jasminum (2006) i Wenecję (2010).

24 lipca 2014 w wyniku obrażeń po wypadku samochodowym zginęła jego córka. [1]


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. Artykuł o twórczości Kolskiego można przeczytać w serwisie culture.pl

Ciekawostki

W roku 1994 reżyser nakręcił kultowy film o wymownym tytule "Jańcio Wodnik". Dlaczego wymownym? Tytuł zawiera zdrobniałe imię i znak zodiaku Jana Jakuba Kolskiego. Film miał premierę w dniu 17 lutego 1994. Tego dnia Słońce także znajdowało się w znaku Wodnika. Postać bohatera filmu, uzdrowiciela Jańcia Wodnika od kilku lat jest pierwowzorem statuetki, o którą walczą twórcy filmowi podczas festiwali "Prowincjonalia", odbywających się w Słupcy i we Wrześni.

Źródło horoskopu

Godzinę urodzenia podał Jan Jakub Kolski w prywatnej rozmowie z Teresą Kunką. Informację przekazała Teresa Kunka.