Karpińska-Woyczyńska Ludwika

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Iwona Karpińska-Woyczyńska
Data urodzenia 25.08.1872, godz. 19:00
Miejscowość Kalisz (51°45′N 18°05′E)
Strefa czasowa GMT + 1:19
Słońce 3° Panny
Księżyc 2° Bliźniąt
Ascendent 4° Ryb
Horoskop Ludwiki Karpińskiej-Woyczyńskiej


Biografia

Polska psycholożka i psychoanalityczka, kierowniczka Miejskiej Poradni Psychologicznej w Łodzi, docent psychologii stosowanej i kierowniczka Katedry Psychotechniki na Wydziale Pedagogicznym oddziału łódzkiego Wolnej Wszechnicy Polskiej.

Studiowała na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Frydieryka Wilhelma w Berlinie. Studia przerwała po kilku semestrach z powodów finansowych, podjęła wtedy pracę nauczycielki. W 1907 wstąpiła na wydział filozoficzny Uniwersytecie w Zurychu. Pracę doktorską przygotowała w pracowni psychologicznej pod kierunkiem Friedricha Schumanna i przedstawiła w 1910 roku. Podczas I Zjazdu polskich psychiatrów, neurologów i psychologów w Warszawie w 1909 roku wygłosiła referat „Przyczynki doświadczalne do widzenia głębi”, a na II Zjeździe w Krakowie w 1912 roku, dwa referaty – „Psychologiczne podstawy freudyzmu” i „Przyczynki doświadczalne do tzw. zjawiska psychoelektrycznego”. W styczniu 1911 roku przeniosła się do Zakopanego. 8 października 1914 roku wstąpiła do Legionów Polskich jako sanitariuszka, brała udział w obronie Lwowa, otrzymała stopień sierżanta I pułku piechoty Legionów. Była odznaczona Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi.


Z szerszą biografią można zapoznać się w Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • 1908 - wyszła za mąż za Marcina Woyczyńskiego (1870–1944), lekarza i oficera Wojska Polskiego.
  • 8 października 1914 - wstąpiła do Legionów Polskich.
  • maj 1920 - została kierowniczką Miejskiej Poradni Psychologicznej w Łodzi, w 1928 docentem psychologii stosowanej i kierowniczką Katedry Psychotechniki na Wydziale Pedagogicznym oddziału łódzkiego Wolnej Wszechnicy Polskiej.
  • 1935 - była tymczasowo aresztowana w związku z podejrzeniami infiltracji Woyczyńskich przez wywiad sowiecki bądź nawet współpracy z nim.
  • 30 stycznia 1937 - zmarła z powodu powikłań grypy w Warszawie.

Ciekawostki

Dzięki znajomości języków obcych – francuskiego, niemieckiego, włoskiego, angielskiego i rosyjskiego – nie zaprzestała studiów psychologicznych przez całe życie i na bieżąco zapoznawała się z nowymi odkryciami oraz opracowaniami [1]. Do grona profesorów z Zurychu, których uznanie wzbudziło to pełne pasji zaangażowanie, należał Carl Gustav Jung, z którym Karpińska-Woyczyńska pozostawała w stałym zawodowym kontakcie.

Źródło horoskopu

List do Redakcji. Kiedy i gdzie urodziła się dr Ludwika Karpińska-Woyczyńska? (Edyta Dembińska, Krzysztof Rutkowski Katedra Psychoterapii UJ CM) [2]

Ludwika Karpińska została ochrzczona 17 (kalendarz juliański)/ 29 kwietnia (kalendarz gregoriański) 1873 roku, a urodziła się według metryki 30/25 sierpnia 1872 roku o godzinie siódmej wieczorem. Analiza dokumentu wykazała, że w metryce błędnie zapisano jedną z dat narodzin Karpińskiej, najprawdopodobniej 30 sierpnia 1872 r. (...) Podsumowując, należy przyjąć, że dr Ludwika Karpińska-Woyczyńska urodziła się 25 sierpnia 1872 roku, o godzinie siódmej wieczorem, w Płocku jako córka Kazimierza Karpińskiego i Katarzyny Karpińskiej z domu Fery.

Informację dostarczył Mirosław Czylek.