Janda Krystyna

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj


Dane Krystyna Janda
Data urodzenia 19.12.1952, godz. 2:00
Miejscowość Starachowice, Polska (51°03′N, 21°04′E)
Strefa czasowa GMT +1:00
Słońce 28° Strzelca
Księżyc 24° Koziorożca
Ascendent 24° Wagi
Horoskop Krystyny Jandy

Biografia

Polska aktorka filmowa i teatralna, prozaik i felietonistka, piosenkarka; dyrektor teatru (Teatr Polonia). Gra, śpiewa, reżyseruje, pisze felietony, wydała 6 płyt i 5 książek. Wielokrotnie nagradzana jako najpopularniejsza i najbardziej ceniona aktorka w kraju. W roku 1998 w ankiecie „Koniec wieku” przeprowadzonej przez tygodnik „Polityka” została wybrana do grona najwybitniejszych aktorów XX wieku. W 2011 r. otrzymała Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej.

Powszechnie uważa się, że jej debiutem filmowym była rola Agnieszki w filmie Andrzeja Wajdy – Człowiek z marmuru (1976). Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się jednak w 1973 r. w serialu „Czarne chmury” jako dziewczyna tańcząca na chłopskim weselu. Grywa najczęściej postacie kobiet silnych i zdecydowanych o bogatym życiu wewnętrznym. Do najbardziej znanych należą jej role w filmach: Człowiek z żelaza, Przesłuchanie oraz Kochankowie mojej mamy. Jest matką trójki dzieci: córki Marii Seweryn oraz dwóch synów, Adama i Jędrzeja Kłosińskich.

Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. Oficjalna strona Krystyny Jandy

Kluczowe wydarzenia

  • 1974 - debiut aktorski rolą Maszy Kułyginy w dramacie Trzy siostry Antona Czechowa w reżyserii Aleksandra Bardiniego w Teatrze Telewizji
  • 25 lutego 1977 - premiera Człowieka z marmuru
  • 19 stycznia 1996 - debiut reżyserski, na podstawie książki Pestka Anki Kowalskiej
  • 28 października 2005 o g. 20:00 - podjęła się – jako jedna z pierwszych – stworzenia własnego, prywatnego teatru w Warszawie, Teatru Polonia. Pierwszy spektakl w Teatrze Polonia odbył się (dla sponsorów), następnego dnia była uroczysta premiera.
  • 5 stycznia 2008 zmarł jej mąż Edward Kłosiński, którego poślubiła w 1981 roku.
  • 2011 - Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

Źródło horoskopu

Urodziłam się nie jak podają moje dokumenty - 18 grudnia, ale dzień później, a wszyscy byli faktem moich trudnych urodzin, tak zakręceni że zapisali dzień który upłynął, czyli 18 grudnia. Jak wiadomo w astrologii, wróżeniu i całym tym biznesie, nawet godzina jest ważna, tak więc urodziłam się o 2 w nocy 19 grudnia 1952 roku. Blog Krystyny Jandy

Informację dostarczyła Olga Gieraga.