Hartwig Julia

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Julia Hartwig
Data urodzenia 14.08.1921, godz. 16:00
Miejscowość Lublin (51°14′N 22°34′E)
Strefa czasowa GMT +1
Słońce 22° Lwa
Księżyc 7° Koziorożca
Ascendent 7° Strzelca
Horoskop Julii Hartwig

Biografia

Polska poetka i eseistka, tłumaczka literatury pięknej z języka francuskiego i angielskiego. Swoje wiersze i artykuły ogłaszała w pismach: „Odrodzenie”, „Nowa Kultura”, „Świat”, „Nowe Książki”, „Poezja”, „Tygodnik Powszechny”, „Twórczość”, „Kresy”, „NaGłos”, „Zeszyty Literackie”, „Odra”, „Więź”, „Kwartalnik Artystyczny”. Tłumaczyła na język polski twórczość takich pisarzy jak: Guillaume Apollinaire, Allen Ginsberg, Max Jacob, Blaise Cendrars, Pierre Reverdy, Marianne Moore, William Carlos Williams.

Podczas II wojny światowej była łączniczką Armii Krajowej, uczestniczką podziemnego życia kulturalnego. Studiowała polonistykę i romanistykę na Tajnym Uniwersytecie Warszawskim (1942–1944) i Uniwersytecie Warszawskim (1946) oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1947–1950 przebywała we Francji, gdzie była stypendystką rządu francuskiego i urzędniczką w dziale kulturalnym Ambasady Polskiej w Paryżu, w tym okresie związana była z Ksawerym Pruszyńskim i Zygmuntem Kałużyńskim.

W latach 1970–1974, razem z mężem, Arturem Międzyrzeckim przebywała w USA, była uczestnikiem programu International Writing Program, a następnie wykładowcą Drake University. Prowadziła też wykłady na Uniwersytecie Ottawy (1971) i Carleton University (1973) w Kanadzie.

W 2015 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznał jej tytuł doktora honoris causa. W tym samym roku została też członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności. Odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła 14 lipca 2017 we śnie podczas rocznego pobytu u swojej córki Danieli Lehtinen w Pensylwanii.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Ciekawostki

Przez krótki czas była żoną Zygmunta Kałużyńskiego. Wspomnienia po latach: Zygmunt nie nadawał się na męża. To była pomyłka, takie studenckie małżeństwo.

Źródło horoskopu

Skan aktu chrztu poetki [1].

Informację odnalazł Kuba Ruszkowski.