Halik Tony

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukajDane Halik Tony
Data urodzenia 24.01.1921, godz. 05:00
Miejscowość Toruń (53°01′N 18°36′E)
Strefa czasowa GMT +2
Słońce 4° Wodnika
Księżyc 6° Lwa
Ascendent 7° Strzelca
Horoskop Tony'ego Halika

Biografia

Polski podróżnik, dziennikarz, pisarz, operator filmowy, fotograf, autor programów telewizyjnych. Przez ponad dwadzieścia lat prowadził z żoną – Elżbietą Dzikowską programy (ponad trzysta) dla TVP: Tam gdzie pieprz rośnie, Tam gdzie rośnie wanilia, Tam, gdzie kwitną migdały, Tam, gdzie pachnie eukaliptus oraz Pieprz i wanilia. Zrealizował około czterystu filmów dokumentalnych. Napisał trzynaście książek, wiele artykułów do gazet oraz współtworzył komputerową Encyklopedię Świata.

W wieku 14 lat wbrew woli ojca popłynął jako flisak na tratwie z Płocka do granicy Wolnego Miasta Gdańska. Po wojnie, w 1946, wziął ślub z Pierrette Andrée Courtin, dziewczyną, która udzieliła mu schronienia we Francji. Został odznaczony francuskim Krzyżem Wojennym (Croix de Guerre). Za męstwo otrzymał też brytyjskie i polskie odznaczenia wojskowe. Został wysłany z Anglii do Afryki, jako budowniczy mostów i pomocniczych lądowisk. W Kenii zetknął się po raz pierwszy z plemionami o kulturze odległej od europejskiej. W Afryce zdobywał pierwsze doświadczenia w filmowaniu dzikich zwierząt.

W Buenos Aires zorganizował i prowadził szkółkę lotniczą, potem był fotografem w ekipie obsługującej Juana Peróna. Od 1950 r. zaczął pracować dla amerykańskiej sieci telewizyjnej NBC. Najsłynniejszą podróż odbył z żoną Pierrette jeepem z Ziemi Ognistej do Alaski. Rozpoczęła się ona w 1957 i trwała 1536 dni – przemierzyli 182 624 km. W latach 1960-1970 w Meksyku był korespondentem NBC na Amerykę Łacińską.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii.

Ciekawostki

Matka Tony Halika znała pięć języków obcych, których uczyła się od dziecka.

Czytywał Dänikena i interesował się tematyką UFO. Marzył, aby być pierwszym dziennikarzem w kosmosie.

Źródło horoskopu

Mirosław Wlekły: "Tu byłem. Tony Halik". AGORA S.A.

"Tony na świecie pojawił się 24 stycznia 1921 roku o godzinie piątej rano w Klinice Chorób Kobiecych i Chirurgicznych przy placu Świętej Katarzyny 4. Poród odebrał doktor Saft".

Informację dostarczył Robert Antoniak.