Halama Loda

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Loda Halama
Data urodzenia 20.07.1911, godz. 00:00
Miejscowość Czerwińsk nad Wisłą (52°23′N 20°18′E)
Strefa czasowa GMT +2:00
Słońce 27° Raka
Księżyc 6° Byka
Ascendent 25° Skorpiona
Horoskop Lody Halamy


Biografia

Polska tancerka, aktorka, choreograf, primabalerina Teatru Wielkiego w Warszawie; siostra Zizi i Alicji. Początkiem jej kariery były od 1927 występy wraz z matką i trzema siostrami w rodzinnym zespole Siostry Halama. Od 1929 była tancerką w balecie klasycznym, a w latach 1934–1936 była primabaleriną Teatru Wielkiego w Warszawie. Jej światowa kariera rozpoczęła się w Paryżu, gdzie zarekomendował ją Ignacy Jan Paderewski. Występowała także w Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Władała pięcioma językami. Mieszkała w Szwajcarii, Londynie i Hollywood [1]. Artystka sama układała tańce do utworów wielkich kompozytorów, m.in. Chopina, Beethovena, Rimskiego-Korsakowa i że podbiła publiczność "Symfonią rosyjską", "Zranionym ptakiem", "Tańcem hiszpańskim".

W trakcie drugiej wojny światowej Loda razem z drugim mężem przebywała w okupowanej Warszawie. Pracowała wtedy w Radzie Głównej Obywatelskiej przy PCK, gdzie zajmowała się zdobywaniem sponsorów i zaopatrzenia dla głodnych dzieci z Czerniakowa oraz chorych w szpitalu ujazdowskim [2].

W latach 1948-58 mieszkała w Hollywood, gdzie zajmowała się przede wszystkim handlem nieruchomościami. W 1959 r. zamieszkała w Londynie, prowadziła restaurację.


Z szerszą biografią można zapoznać się w Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • w sierpniu 1933 - uciekła do Częstochowy i przez trzy dni modliła się w jasnogórskim klasztorze. Po uczuciowej porażce przeszła załamanie, długo z nikim się nie związała. Przyczyną było nieszczęśliwe zakończenie romansu z aktorem Aleksandrem Żabczyńskim.
  • w lipcu 1943 - w trakcie napadu na firmę, postrzelono jej męża, nie udało się go uratować. Loda została sama z synkiem w Warszawie, gdzie było bardzo niebezpiecznie.
  • 31 maja 1958 - wróciła dopiero w 1958 r., dokładnie w dniu pogrzebu Aleksandra Żabczyńskiego.
  • 13 lipca 1996 - zmarła w Warszawie.

Ciekawostki

Ojciec nigdy nie podnosił na córki ręki i mawiał: życie je bije, po co ja ma jeszcze bić. Zawsze chciał mieć syna, a urodziły mu się cztery dziewczynki. To Lodę upodobał sobie i postanowił wychować na chłopaka [3].

Miała pięciu mężów. Pierwszym był Andrzej Dembiński (1905-1942), z którym wzięła ślub w 1929, gdy miała 18 lat. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1931. Jej drugim mężem był George Golembiowski, z którym pobrała się w 1939. George był wielką miłością Lody. Miała z nim syna. Po czterech latach małżeństwa zginął tragicznie w wyniku postrzelenia. Kolejne dwa małżeństwa były zawierane jako fikcyjne w celu uzyskania przez Halamę dokumentów uprawniających ją do stałego pobytu kolejno w Wielkiej Brytanii i w USA. Za ostatniego, piątego męża wyszła w 1957, a rozwiodła się z nim w 1961.

Źródło horoskopu

"Loda (właściwie Leokadia) urodziła się o dwunastej w nocy, po przedstawieniu, w którym jej mama jeszcze tańczyła", podane na blogu Anety Warych [-> LINK: http://nie-wierzcie-zegarom.blogspot.com/2013/10/loda-halama.html]].

Informację podał Kuba Ruszkowski.