Godlewski Wiktor

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Wiktor Godlewski
Data urodzenia 30.12.1831, godz. 22:00
Miejscowość Boguty Wielkie ( 52°44′N 22°25′E)
Strefa czasowa GMT+ 1:29
Słońce 9° Koziorożca
Księżyc 3° Strzelca
Ascendent 16° Panny
Horoskop Wiktora Godlewskiego

Biografia

Polski przyrodnik, ornitolog, technik, badacz Bajkału, uczestnik powstania styczniowego.

Pracował w administracji okolicznych majątków ziemskich, jednocześnie z pasją oddając się myślistwu i kolekcjonowaniu okazów, szczególnie ptaków. Współpracował jako ornitolog-amator z Władysławem Taczanowskim, kierownikiem i kustoszem Gabinetu Zoologicznego Szkoły Głównej w Warszawie, zasilając zbiory gabinetu wieloma okazami. Po klęsce powstania styczniowego w roku 1863 za przynależność do organizacji rewolucyjnej skazany został wyrokiem audytoriatu polowego, pozbawiony wszystkich praw stanowych i zesłany na roboty katorżnicze w kopalniach Syberii na 12 lat.

Po zwolnieniu z ciężkich robót, wraz z Benedyktem Dybowskim [1] prowadził badania fauny i flory oraz środowiska przyrodniczego Syberii w latach 1864-1877. Razem dokonali pierwszego pomiaru głębokości południowej niecki jeziora Bajkał. Dzięki pomocy Wiktora Godlewskiego Dybowski zebrał kolekcję ok. 370 gatunków ptaków. W 1870 r. został nagrodzony złotym medalem Carskiego Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego za pionierskie badania Syberii. Jego nazwisko utrwalono w nazewnictwie zoologicznym ptaków (Emberiza godlewskii), ryb (Limnocottus godlewskii), mięczaków (Godlewskia), oraz wieloszczetów (Dybowscella godlewskii).

Żył intensywnie, działając w wielu organizacjach społecznych i publicznych. Był delegatem Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, prezesem Towarzystwa Zaliczkowego, członkiem Rady Towarzystwa Dobroczynności i współzałożycielem Ostrowskiego Towarzystwa Pożyczkowo – Oszczędnościowego (późniejszego Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej), gdzie aktywnie działał w Radzie Nadzorczej, a w latach 1899-1900 piastował stanowiska prezesa. W kwietniu 1900 roku zdążył jeszcze zasiąść w zarządzie Ostrowskiego Oddziału Racjonalnego Polowania.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • 9 lutego 1864 - przybycie do Irkucka (zesłany na roboty katorżnicze w kopalniach Syberii, z powodu uczestnictwa w powstaniu styczniowym)
  • 1870 - został nagrodzony złotym medalem Carskiego Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego
  • 1872-1875 - uczestniczył wraz z Dybowskim w wyprawie do gór Sichote Alin [2]
  • 17 listopada 1900 - zmarł nagle na tyfus

Ciekawostki

W roku 1992 Roman Świerżewski, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach zainicjował powołanie kapituły medalu im. Wiktora Godlewskiego. Jest to nagroda przyznawana za zasługi dla ochrony przyrody oraz popularyzację wiedzy przyrodniczej. Ma służyć upowszechnianiu pamięci o Wiktorze Godlewskim oraz promować działania na rzecz poznania i ochrony przyrody, szczególnie na terenie Mazowsza i Podlasia [3].

Źródło horoskopu

Wikipedia, na podstawie aktu urodzenia nr 67, 1831 r. parafia Boguty. Informację podał Kuba Ruszkowski.