Epstein Maria

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
MariaEp.jpg
Dane Maria Epstein
Data urodzenia 02.08.1875, godz. 11:00
Miejscowość Pilica (50°28′N; 19°39′E)
Strefa czasowa GMT+ 1:17
Słońce 10° Lwa
Księżyc 21° Lwa
Ascendent 19° Wagi
Horoskop Marii Epstein

Biografia

Organizatorka i pierwsza dyrektorka Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarek i Higienistek w Krakowie. Maria była jedynaczką. Miała trzech braci przyrodnich i liczną rodzinę, do której była bardzo przywiązana. Znała kilka języków obcych (m.in. francuski i niemiecki). W latach 1914-1916 Maria Epstein zorganizowała, prowadzone przez absolwentki szkoły, krótkie kursy sanitarne dla ochotniczek. Maria Epstein była jakiś czas przełożoną w szpitalu w Bielczy koło Tarnowa, gdzie na skutek wielkiej koncentracji ewakuowanej ludności wybuchły epidemie: czerwonki, tyfusu plamistego, duru brzusznego. Prowadziła jednocześnie szkolenie grup pielęgniarek, na czele których organizowała kolejne placówki. Otrzymała pomoc Fundacji Rockefellera i zgodę Uniwersytetu na uruchomienie Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarek i Higienistek, jako studium pomocniczego Wydziału Lekarskiego UJ(1925), została mianowana jej dyrektorką.

Pochodziła z zamożnej rodziny polsko-żydowskiej. Urodziła się w pięknym zamku w Pilicy, będącym wówczas własnością jej ojca. Była jedynym dzieckiem jego drugiej żony. Otrzymała staranne wychowanie domowe, dzięki zatrudnianym bonom i guwernantkom. Z domu rodzinnego wyniosła głęboką religijność i patriotyzm. Odbyła szereg podróży po zachodniej Europie, a bogata biblioteka domowa umożliwiała jej szerokie oczytanie [1]. Grała także na fortepianie.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Witrualnym Muzeum Pielęgniarstwa Polskiego.

Kluczowe wydarzenia

  • marzec 1903 - śmierć ojca
  • styczeń 1905 - śmierć matki
  • 5 listopada 1911 - otwarcie Szkoły Pielęgniarek Zawodowych. Dyrektorem został dr Wacław Damski - wiceprezes Krakowskiej Izby Lekarskiej, faktycznie kierowała nią od początku M. Epstein.
  • 31 grudnia 1930 - Maria Epsteinówna ustąpiła ze stanowiska dyrektorki szkoły w Krakowie. Rozpoczęła życie w odosobnieniu. Wstąpiła do klasztoru SS. Dominikanek w Krakowie na Gródku. W klasztorze otrzymała imiona Maria Magdalena. Przeszła przez skrócony nowicjat, sumiennie wypełniając wszystkie przydzielane jej obowiązki.
  • 4 stycznia 1931 - grono uczennic i absolwentek Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarek zorganizowało uroczyste pożegnanie odchodzącej dyrektorki.
  • 30 września 1931 - otrzymała biały habit i jako siostra Magdalena Maria rozpoczęła nowicjat zakonny [2].
  • ~ 1942 - Maria uległa paraliżowi.
  • 6 września 1947 - śmierć. Siostry Dominikanki rozpoczęły starania o otwarcie przewodu beatyfikacyjnego siostry Marii Magdaleny.
  • 30 września 2004 - ks. Kardynał Franciszek Macharski otworzył proces beatyfikacyjny S. Marii Magdaleny Epstein.

Ciekawostki

Towarzyszem zabaw Marii był mały Adaś, późniejszy Adam Stefan kardynał Sapieha [3].

Pod wpływem Anny Rydlównej [4] (siostry znanego poety Lucjana, słynnej Haneczki z Wesela Wyspiańskiego) zmieniła zupełnie tryb życia, poświęcając się całkowicie pracy społecznej i charytatywnej [5].

Źródło horoskopu

Metryka chrztu [6]. Informację podał Piotr Piotrowski.