Eibisch Eugeniusz

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Eugeniusz Eibisch
Data urodzenia 15.01.1896, godz. 22:00
Miejscowość Lublin (51°14'N 22°34'E)
Strefa czasowa GMT+ 1:24
Słońce 26° Koziorożca
Księżyc 6° Wodnika
Ascendent 28° Panny
Horoskop Eugeniusza Eibischa

Biografia

Polski malarz, pedagog, profesor, a następnie rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Krakowie. Ukończył studia artystyczne na ASP w Krakowie pod okiem m.in. Jacka Malczewskiego i Wojciecha Weissa. Historycy sztuki umieszczają go w nurcie koloryzmu, wśród najwybitniejszych, razem z Janem Cybisem, Hanną Rudzką-Cybisową, Józefem Czapskim, Czesławem Rzepińskim [1]. Malował m.in. portrety, pejzaże, martwe natury. Powołał Fundację im. Franciszki Eibisch, której celem jest promocja młodych artystów malarzy.

Eibisch na zawsze pozostał artystą – samotnikiem, nie należąc do żadnego ugrupowania. Jedynie z „Jednorogiem” wystawiał raz swoje prace w 1926 roku, w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Artysta uzyskał wysoką pozycję w kręgu Ecole de Paris [2], przyjaźnił się z Chaimem Soutinem, Maurice'm Utrillem, Marcoussisem, Moise Kislingiem, Louisem Aragonem, Francis Pongiem. Dzięki paryskim kontaktom Eibischa przyjechali do Polski w 1948 roku na Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju Pablo Picasso i Paul Eluard. Jako rektor krakowskiej ASP wprowadza radykalne zmiany kadrowe i dydaktyczne. Wybór rektora okazał sie trafny, świadczy o tym przyznana Eibischowi w 1946 r. Nagroda Plastyczna Miasta Krakowa.

Po wojnie twórca podporządkował się wymogom socrealistycznej doktryny. Powstały wówczas takie obrazy jak ZMP, Mówca, Lenin i Spójnia, Walka o pokój, Wieś czyta. W drugiej połowie lat 50. artysta powrócił do koncepcji pełnej autonomii estetycznych wartości [3]. Na przełomie lat 50. i 60. w malarstwie Eibischa odzyskała prymat kompozycja barwna o pogłębionej ekspresji.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii, w materiale Eugeniusz Eibisch. Zapomniany kolorysta i na stronie Culture.pl.

Kluczowe wydarzenia

  • 1922 roku mieszkał w Paryżu, gdzie tworzył w kręgu Ecole de Paris.
  • 1939 - wrócił do Polski.
  • od 1945 - był Rektorem Akademii Sztuk Pięknych Krakowie.
  • w latach 1949-69 - prowadził katedrę malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
  • 7 marca 1987 - zmarł w Warszawie.

Źródło horoskopu

Aktu urodzenia Eugeniusza Eibischa z ksiąg Stanu Cywilnego parafii św. Pawła w Lublinie, sporządzonego w roku 1899 w języku rosyjskim pod nr 504, w: http://www.tnn.lublin.pl/pamiejs.php?kat=679&ida=135 . Różnie bywa podawana data urodzin artysty, wg ankiet, które Eibisch wypełniał raz jest to 15 stycznia, innym razem 30 grudnia. Podobnie jest z pochodzeniem: raz mieszczańskie, w innych ankietach – pochodzenie społeczne to inteligencja pracująca.


Informację dostarczył Mirosław Czylek.