Wybór T. Mazowieckiego na premiera

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 11:01, 5 gru 2016 autorstwa Horosk0ppta (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Wybór T. Mazowieckiego na premiera przez Sejm kontraktowy
Data 24.08.1989, godz. 13:40
Miejscowość Warszawa (52°13′N 21°00′E)
Strefa czasowa GMT+2
Słońce 2° Panny
Księżyc 11° Bliźniąt
Ascendent 25° Skorpiona
Horoskop wyboru T. Mazowieckiego na funkcję premiera

Opis wydarzenia

24 sierpnia 1989 na wniosek prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego Sejm PRL X kadencji (tzw. Sejm kontraktowy) wybrał na premiera Tadeusza Mazowieckiego (za głosowało 378 posłów, 4 było przeciwko, a 41 wstrzymało się od głosu), powierzając mu misję tworzenia nowego rządu. W głosowaniu 12 września 1989 zatwierdzającym pierwotny skład rady ministrów udział wzięło 415 posłów z których 402 poparło nowy gabinet zaś 13 wstrzymało się od głosu. Głosów przeciwnych nie oddano. Opozycja solidarnościowa otrzymała w nim 12 miejsc, a była koalicja rządowa - PZPR, ZSL oraz SD - 11 miejsc. Gabinet został zatwierdzony przez Sejm i prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego 12 września 1989 roku.


Tadeusz Mazowiecki, powołany przez Sejm na urząd premiera, był pierwszym niekomunistycznym szefem rządu w Polsce po II wojnie światowej. Do listopada 1990 r. przeprowadził on reformy gospodarcze i dekomunizację państwa, stając się symbolem przemian ustrojowych w Polsce. [1]. Rząd Tadeusza Mazowieckiego odegrał przełomową rolę w ewolucyjnym procesie przenoszenia władzy z dawnego obozu PZPR do ”Solidarności”. Gruntownie zmieniono ustrój polityczny, wprowadzono pełen zakres swobód obywatelskich, system wielopartyjny, zmieniono godło i nazwę państwa - z Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej na Rzeczpospolita Polska. [2]


Rząd Tadeusza Mazowieckiego złożył dymisję 25 listopada 1990, nazajutrz po porażce Tadeusza Mazowieckiego w wyborach prezydenckich. Sejm przyjął dymisję rządu 14 grudnia 1990. Rada Ministrów pełniła swoje obowiązki do czasu powołania rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego 12 stycznia 1991, a sam premier Tadeusz Mazowiecki do 4 stycznia 1991, kiedy to Sejm powołał na premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego i powierzył mu misję tworzenia nowego gabinetu.


Informacja dotycząca rządu T. Mazowieckiego na Wikipedii. Materiał: Przemiany ustrojowe Tadeusza Mazowieckiego

Ciekawostki

  • Pierwszą próbę sformowania nowego rządu po wyborach czerwcowych podjął gen. Czesław Kiszczak. Zadanie to powierzył mu gen. Wojciech Jaruzelski, wybrany przez Zgromadzenie Narodowe 19 lipca 1989 r. na prezydenta. 2 sierpnia 1989 r. Kiszczak został powołany przez Sejm na stanowisko premiera. W tym czasie przewodniczący Solidarności Lech Wałęsa rozpoczął zabiegi o sformowanie rządu koalicyjnego z zastrzeżeniem, że sam nie zamierza zostać premierem. Efektem jego działań była koalicja Solidarności ze Zjednoczonym Stronnictwem Ludowym (ZSL) i Stronnictwem Demokratycznym (SD). W zaistniałej sytuacji 14 sierpnia gen. Kiszczak zrezygnował z misji tworzenia rządu. [3]


  • W rozmowach Wałęsy z Jaruzelskim na temat obsady stanowiska premiera oprócz Mazowieckiego wymieniono dwie inne kandydatury - Jacka Kuronia i Bronisława Geremka. [4]. (Mazowiecki wydawał się) człowiekiem bardziej podatnym na wpływy i Wałęsa liczył, że za jego pośrednictwem uzyska kontrolę nad rządem bez brania bezpośredniej odpowiedzialności za jego działalność. Szybko okazało się, że w dwóch ostatnich kwestiach przewodniczący Solidarności mocno się pomylił [5]

Źródło horoskopu

Dane podał Mirosław Czylek na podstawie materiału : "Spotkania, Wydania 22-36; C.C.P.W. 1992, Uniwersytet Michigan.

24 sierpnia 1989r. Wojciech Jaruzelski przedstawia wniosek o powołanie na stanowisko premiera Tadeusza Mazowieckiego. Jest to następstwo porozumienia Lecha Wałęsy z prezesem ZSL Romanem Malinowskim i przewodniczącym SD Jóźwiakiem. 0 godzinie 13.40 Mazowiecki zostaje premierem. Za wnioskiem padło 378 głosów, przeciwko 4, wstrzymujących się 41. Większość bezwzględna 212.


Do tej pory część środowiska astrologicznego powoływała się na źródło Nicholasa Campiona, z odnotowaną godziną 13:05. W materiale Mundane Horoscope of Poland: Democratic Government czytamy następującą informację (pisownia oryginalna):

Source: "Tadeus Mazowiecki became Prime Minister in Poland's Solidarity dominated coalition government at 'a few minutes after 1 p.m.' on 24 August 1989. Although communist party members remained in government, this should be taken as the start of the first democratic post-war Polish government and hence as the chart of democratic Poland." Campion, "The Book of World Horoscopes" (Second Edition), p. 286.