Wandalli Władysław Mamert: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 14: Linia 14:
 
== Biografia ==
 
== Biografia ==
  
historyk, artysta malarz i poeta. Potomek włoskiej rodziny Vandeli, syn Konstantego, który przybył do Polski w 1830 r. i brał udział w Powstaniu Listopadowym (z tego powodu zmienił nazwisko na Wandali). Mamert Wandali zyskał sławę, zwłaszcza w XX-leciu międzywojennym jako powstaniec styczniowy, który w 1862 r. brał czynny udział w organizacji cywilnego Rządu Narodowego w Rawie Mazowieckiej i który potem walczył w oddziale gen. A. Jeziorańskiego w bitwach pod Rawą i Lubochnią. Obecnie, kiedy odnaleziono o 10 lat późniejszy akt urodzenia Mamerta Wandali oraz aktów jego ślubów, te zasługi są bardzo kwestionowane, ponieważ w chwili wybuchu Powstania Styczniowego miał niespełna 8 lat. Mamert Wandali uczył się w Rawie Mazowieckiej, następnie w Warszawie rysunku i malarstwa, uczył się u Wojciecha Gersona. Po upadku Powstania  uczestniczył w życiu społecznym, był korespondentem i literatem. Pracował jako urzędnik w magistracie w Mińsku Mazowieckim. W 1915 r. ewakuowany w głąb Rosji. W 1918 r. publikował wiersze w tygodniku polskim „Praca” wydawanym w Piotrogrodzie oraz w tygodniku polskim „Wygnaniec” wydawanym w Moskwie. Po powrocie do Polski w 1919 r. mieszkał w Łomży, Przytułach, Nowogrodzie, Białymstoku i Warszawie, gdzie zmarł. W okresie międzywojennym był bardzo znany i honorowany, odznaczony Krzyżem Niepodległości. W internetowych zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego można zobaczyć dużo zdjęć, na których pokazany jest jako uczestnik spotkań z młodzieżą oraz licznych oficjalnych uroczystości w towarzystwie najwyższych dostojników państwowych, marszałka Rydza Śmigłego, generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego i wielu innych. Spotkania z nim w latach dzieciństwa wspominali między innymi prezydent Ryszard Kaczorowski i prof. Władysław Bartoszewski.
+
historyk, artysta malarz i poeta. Potomek włoskiej rodziny Vandeli, syn Konstantego, który przybył do Polski w 1830 r. i brał udział w Powstaniu Listopadowym (z tego powodu zmienił nazwisko na Wandali). Mamert Wandali zyskał sławę, zwłaszcza w XX-leciu międzywojennym jako powstaniec styczniowy, który w 1862 r. brał czynny udział w organizacji cywilnego Rządu Narodowego w Rawie Mazowieckiej i który potem walczył w oddziale gen. A. Jeziorańskiego w bitwach pod Rawą i Lubochnią. Obecnie, kiedy odnaleziono o 10 lat późniejszy akt urodzenia Mamerta Wandali oraz aktów jego ślubów, te zasługi są kwestionowane, ponieważ w chwili wybuchu Powstania Styczniowego miał niespełna 8 lat. Mamert Wandali uczył się w Rawie Mazowieckiej, następnie w Warszawie rysunku i malarstwa, uczył się u Wojciecha Gersona. Po upadku Powstania  uczestniczył w życiu społecznym, był korespondentem i literatem. Pracował jako urzędnik w magistracie w Mińsku Mazowieckim. W 1915 r. ewakuowany w głąb Rosji. W 1918 r. publikował wiersze w tygodniku polskim „Praca” wydawanym w Piotrogrodzie oraz w tygodniku polskim „Wygnaniec” wydawanym w Moskwie. Po powrocie do Polski w 1919 r. mieszkał w Łomży, Przytułach, Nowogrodzie, Białymstoku i Warszawie, gdzie zmarł. W okresie międzywojennym był bardzo znany i honorowany, odznaczony Krzyżem Niepodległości. W internetowych zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego można zobaczyć dużo zdjęć, na których pokazany jest jako uczestnik spotkań z młodzieżą oraz licznych oficjalnych uroczystości w towarzystwie najwyższych dostojników państwowych, marszałka Rydza Śmigłego, generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego i wielu innych. Spotkania z nim w latach dzieciństwa wspominali między innymi prezydent Ryszard Kaczorowski i prof. Władysław Bartoszewski. Ponieważ Mamert Wandali urodził się tuż przed Powstaniem i nie mógł brać udziału w walkach, jego powstańcza legenda '''musiała być zmyślona'''.
  
 
== Kluczowe wydarzenia ==
 
== Kluczowe wydarzenia ==

Wersja z 20:40, 20 cze 2015

Dane Władysław Mamert Wandalli
Data urodzenia 11.05.1855, godz. 08:00
Miejscowość Łowicz(52°07′N 19°56′E)
Strefa czasowa GMT+1:19:44
Słońce 20° Byka
Księżyc 19° Ryb
Ascendent 19° Raka
Horoskop Mamerta Wandalli

Biografia

historyk, artysta malarz i poeta. Potomek włoskiej rodziny Vandeli, syn Konstantego, który przybył do Polski w 1830 r. i brał udział w Powstaniu Listopadowym (z tego powodu zmienił nazwisko na Wandali). Mamert Wandali zyskał sławę, zwłaszcza w XX-leciu międzywojennym jako powstaniec styczniowy, który w 1862 r. brał czynny udział w organizacji cywilnego Rządu Narodowego w Rawie Mazowieckiej i który potem walczył w oddziale gen. A. Jeziorańskiego w bitwach pod Rawą i Lubochnią. Obecnie, kiedy odnaleziono o 10 lat późniejszy akt urodzenia Mamerta Wandali oraz aktów jego ślubów, te zasługi są kwestionowane, ponieważ w chwili wybuchu Powstania Styczniowego miał niespełna 8 lat. Mamert Wandali uczył się w Rawie Mazowieckiej, następnie w Warszawie rysunku i malarstwa, uczył się u Wojciecha Gersona. Po upadku Powstania uczestniczył w życiu społecznym, był korespondentem i literatem. Pracował jako urzędnik w magistracie w Mińsku Mazowieckim. W 1915 r. ewakuowany w głąb Rosji. W 1918 r. publikował wiersze w tygodniku polskim „Praca” wydawanym w Piotrogrodzie oraz w tygodniku polskim „Wygnaniec” wydawanym w Moskwie. Po powrocie do Polski w 1919 r. mieszkał w Łomży, Przytułach, Nowogrodzie, Białymstoku i Warszawie, gdzie zmarł. W okresie międzywojennym był bardzo znany i honorowany, odznaczony Krzyżem Niepodległości. W internetowych zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego można zobaczyć dużo zdjęć, na których pokazany jest jako uczestnik spotkań z młodzieżą oraz licznych oficjalnych uroczystości w towarzystwie najwyższych dostojników państwowych, marszałka Rydza Śmigłego, generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego i wielu innych. Spotkania z nim w latach dzieciństwa wspominali między innymi prezydent Ryszard Kaczorowski i prof. Władysław Bartoszewski. Ponieważ Mamert Wandali urodził się tuż przed Powstaniem i nie mógł brać udziału w walkach, jego powstańcza legenda musiała być zmyślona.

Kluczowe wydarzenia

 • 1879 - rodzi się pierworodny syn Mamert Brunon Apoloniusz
 • 12 stycznia 1881 20:00 Grodzisk Podlaski - rodzi się syn Arkadiusz Jan
 • 15 listopada 1883 - umiera żona Franciszka
 • 17 lutego 1884 - ślub z Barbarą Świętoń
 • 1894 - umiera żona Barbara
 • 1884 - ślub z 20-letnią Marią z Wysockich
 • 17 lipca 1895 - rodzi się córka Eugenia Janina
 • 19 grudnia 1896 - rodzi się syn Jan Nemezjusz (zmarł jako niemowlę)
 • 12 sierpnia 1898 - rodzi się syn Stanisław Roman
 • 8 stycznia 1901 - rodzi się córka Seweryna
 • 28 stycznia 1903 - rodzi się córka Jadwiga Wacława
 • 1941 - Mamert Wandali zamieszkał w domu weteranów w Warszawie.
 • 3 lutego 1942 - zmarł

Ciekawostki

 • W tradycji rodziny Wandali jest, aby w każdym pokoleniu męskiemu potomkowi nadawać imię Mamert.

Źródło horoskopu

Akt urodzenia dzięki More Maiorum

Informację dostarczył Wojciech Suchomski.