Wajs Bronisława "Papusza"

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 17:39, 23 mar 2017 autorstwa Miroslawczylek (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{Infobox-zdjecie | image = https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0d/Papusza.JPG | zrodlo = https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Papusza.JPG | dane = Papusza (B...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Papusza (Bronisława Wajs)
Data urodzenia 17.08.1908, godz. 05:00
Miejscowość Sitaniec (50°45′N 23°14′E)
Strefa czasowa GMT + 1:24
Słońce 24° Lwa
Księżyc 3° Byka
Ascendent 26° Lwa
Horoskop Bronisławy Wajs "Papuszy"


Biografia

Polska poetka wywodząca się z grupy etnicznej Polska Roma (polscy Romowie nizinni), pisząca w języku romskim.

Nigdy nie uczęszczała do szkoły. W wieku 16 lat została wydana za mąż za starszego o 24 lata harfiarza Dionizego Wajsa (zm. 1972), brata jej ojczyma. Nie mieli dzieci, choć po II wojnie światowej wychowywali wojennego sierotę o imieniu Władysław, który nazywany był Tarzanio. Była jedną z niewielu kobiet romskich, które samodzielnie nauczyły się pisać i czytać. Odkrywcą talentu poetki i tłumaczem z języka romskiego był w roku 1949 Jerzy Ficowski. Pierwsze tłumaczenia przesłał Tuwim Julian, który doprowadził do ich publikacji. Od 1962 Bronisława Wajs należała do Związku Literatów Polskich. Jej wiersze przekładane były na języki: niemiecki, angielski, francuski, hiszpański, szwedzki, włoski.

W środowisku romskim spotykała się z niechęcią, ze względu na odstępstwo od tradycyjnej roli kobiety. Została odrzucona z powodu zdrady plemiennych tajemnic po ukazaniu się w 1953 roku książki Ficowskiego Cyganie polscy, w której autor opisał wierzenia, prawa moralne oraz słownik romskich wyrażeń. Szykany, którym była poddana, spowodowały wystąpienie choroby psychicznej i konieczność okresowego leczenia w zakładach psychiatrycznych.


Z szerszą biografią można zapoznać się w Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • 08 lutego 1987 - zmarła w Inowrocławiu
  • 2013 – zrealizowany został poświęcony jej film fabularny „Papusza” według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze, z Jowitą Budnik w roli tytułowej

Źródło horoskopu

Ustalenia prof. Dariusza Rymara, cytowane w artykule Dariusza Barańskiego "Tajemnica urodzin Papuszy wyjaśniona. Tylko i aż jedna tajemnica...". Papusza urodziła się 17 sierpnia 1908 r. o godz. 5 rano w Sitańcu [1].

Niezależnie od siebie link do artykułu podali: Robert Antoniak i Mirosław Czylek.