Władysław III Warneńczyk

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 00:33, 7 maj 2015 autorstwa Horosk0ppta (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Władysław III Warneńczyk
Data urodzenia 31.10.1424, godz. 05:41
Miejscowość Kraków (50°03′N 19°56′E)
Strefa czasowa LMT +1:19
Słońce 17° Skorpiona
Księżyc 22° Wodnika
Ascendent 2° Skorpiona
Horoskop Władysława Warneńczyka

Biografia

Król Polski, król Węgier jako Władysław I (I. Ulászló) od 1440, starszy syn Władysława Jagiełły i Zofii Holszańskiej. W momencie wstąpienia na tron, toczyła się wojna polsko-krzyżacka, którą zakończył w 1435 pokój w Brześciu Kujawskim.

W 1440 r. Władysław III został także królem Węgier. Przez pierwsze dwa lata pobytu na Węgrzech Władysław III musiał rywalizować z Elżbietą – wdową po zmarłym władcy czeskim i węgierskim, Albrechcie II, która chciała osadzić na tronie swego nowo narodzonego syna, Władysława Pogrobowca. Zwaśnione strony pogodził papież Eugeniusz IV, który również przedstawił Władysławowi III plan powstrzymania potęgi tureckiej. To było jedną z przyczyn późniejszej klęski króla Kazimierza i jego wojsk, który po początkowych sukcesach podpisał rozejm w Segedynie, aby następnie zdecydować się zerwać rozejm. Do tego kroku namówił go papieski legat Julian Cesarini, który obiecał królowi flotę wenecką i burgundzką. Obietnica nie została spełniona, Wenecjanie zawiedli i do decydującej bitwy doszło bez ich udziału. Ponad połowa wojsk polsko-węgierskich została zgładzona, zginął również król Władysław III.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • 25 lipca 1434 roku, popierany przez biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego, został w katedrze wawelskiej koronowany na króla Polski.
  • 29 czerwca 1440 - korzystając z nieobecności Władysława III w Polsce (udał się na Węgry w celu objęcia tronu), bojarzy litewscy, pragnąc oderwania się od Polski, ogłosili w katedrze wileńskiej Kazimierza Jagiellończyka wielkim księciem litewskim. Tym samym unia polsko-litewska uległa zerwaniu.
  • 1440 - koronowany 17 lipca w katedrze w Białogrodzie Królewskim na króla Węgier.
  • 10 listopada 1444 - śmierć poniesiona w bitwie pod Warną [1] nad Morzem Czarnym, zakończoną klęską armii krzyżowców (złożonych głównie z sił polsko - węgierskich) z wojskami tureckimi pod wodzą sułtana Murada II. Śmierć ta przedłużyła okres bezkrólewia w Polsce. W latach 1444-1447 Polska nie miała króla. Dopiero w roku 1447 nastąpiło wznowienie unii personalnej, gdy kardynał Zbigniew Oleśnicki ofiarował koronę Polski Kazimierzowi IV Jagiellończykowi.

Ciekawostki

Większość ludzi zaczęło dość szybko powątpiewać w śmierć króla, z racji tego, że nie było ciała i dość szybko zaczęły przychodzić do Polski informacje, że widziano go gdzieś – mówił dr Piotr Węcowski z Instytutu Historycznego UW. – Widziano go w Konstantynopolu, w Grecji, za morzem, w pewnym zamku, w Wenecji. Nadzieje, że Władysław III się odnajdzie były na tyle duże, że z koronacją następcy tronu czekano aż 3 lata [2].

Fakt, że Warneńczyk nie miał żony, stał się z kolei przyczynkiem do teorii o jego skłonnościach homoseksualnych.Długosz wspominał, że był on skłonny do męskich rozkoszy – wyjaśniał dr Piotr Węcowski. – Czy to rzeczywiście automatycznie oznacza homoseksualizm, czy po prostu jakieś namiętności? Nie jest to takie proste [3].

Król Władysław III został przez Bułgarów obdarowany przydomkiem Warneńczyk i jest uznawany przez nich za bohatera narodowego. Po bitwie nie odnaleziono ciała polskiego monarchy ani jego zbroi.

Warneńczyk miał 6 palców u jednej ze stóp.

Źródło horoskopu

Ewa Śnieżyńska-Stolot, Generale Iudicium Władysława II zwanego Warneńczykiem, [w:] „Biuletyn Biblioteki Jagiellońskiej”, R. LXI 2011, s. 13-41. Informację przekazał Piotr Piotrowski.