Ulryk darłowski

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 10:36, 5 gru 2016 autorstwa Horosk0ppta (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Ulryk darłowski (książe szczeciński)
Data urodzenia 12.08.1589, godz. 19:30, kalendarz gregoriański
Miejscowość Bardo (niem. Barth) (54°22′N 12°43′E)
Strefa czasowa GMT +0:51
Słońce 20° Lwa
Księżyc 6° Panny
Ascendent 19° Wodnika
Horoskop Ulryka darłowskiego (księcia szczecińskiego)

Biografia

Od 1618 książę na Szczecinku, od 1621 książę na Darłowie i Bukowie. Biskup kamieński od 1618, syn Bogusława XIII z dynastii Gryfitów [1]. Ulryk był wykształconym księciem. Studiował w Roztoku oraz Tübingen, znał dobrze język francuski. W młodości wiele podróżował. Odwiedził m.in. Włochy, Francję, Anglię oraz Niderlandy.

W lipcu 1622 roku na zaproszenie Bogusława XIV, Jadwiga z mężem przebywała w Szczecinie, gdzie w okolicznych lasach Ulryk polował. Wówczas to książe niespodziewanie zaniemógł. Spuchły mu nogi i pierś. Choroba szybko postępowała, ale mimo to Ulryk uparł się pojechać do Darłowa, wierząc, że tamtejsze powietrze uzdrowi go. W Pobierowie książę był już tak słaby, że musiano przerwać podróż. Książę Ulryk zwany przez współczesnych „Rycerskim” zmarł 23 października 1622 roku w obecności nie odstępującej go żony Jadwigi, brata Bogusława XIV i siostry Anny de Croy. Wraz ze śmiercią Ulryka zgasła nadzieja na zachowanie dynastii [2]

Z szerszą biografią można zapoznać się na stronie serwisu naukowy.pl. Cenne informacje znajdują się także na stronie jerzydudz.net.

Kluczowe wydarzenia

  • 26 czerwca 1618 - został biskupem kamieńskim i księciem szczecineckim.
  • 7 lutego 1619 - poślubił księżniczkę brunszwicką, Jadwigę [3]
  • lipiec 1622 - nagłe pogorszenie zdrowia
  • 23 października 1622 - śmierć księcia

Ciekawostki

Niespodziewana śmierć księcia Ulryka oraz zakończenie dynastii Gryfitów są często powiązane z klątwą, jaką miała rzekomo rzucić na ród Sydonia von Borck [4], ofiara procesu o czary, trucicielstwo i obcowanie ze złymi duchami.

Sydonia zginęła tragicznie, jednak pozostała jej rzekoma klątwa. Książę Franciszek zmarł w dwa miesiące po egzekucji, tak jak przepowiadała mu podobno Sydonia podczas jednego z przesłuchań. W 1622 roku odszedł ze świata książę Ulryk, a w 1626 roku książę Filip Juliusz. W 17 lat po śmierci Sydonii skonał ostatni z rodu Gryfitów - Bogusław XIV. Z kolei Pomorze Zachodnie dostało się w ręce Szwedzkie i brandenburskie. Tak skończyły się czasy panowania rodu Gryfitów i zrodziła się legenda Sydonii - kobiety, która go zniszczyła. [5]

Źródło horoskopu

Informację dostarczył Mirosław Czylek, źródło: Muzeum Zamkowe w Szczecinie [6]

Znajduje się tam krótka nota biograficzna o Ulryku, z której dowiadujemy się, że "urodził się w Barth 12 sierpnia, między 7 a 8 godziną wieczorem (...)".