Stachniuk "Stoigniew" Jan

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 14:51, 18 kwi 2017 autorstwa Miroslawczylek (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{Infobox-zdjecie | image = https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ru/e/ed/Jan_Stachniuk.jpg | zrodlo = https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Jan_Stachn...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Jan "Stoigniew" Stachniuk
Data urodzenia 13.01.1905, godz. 08:30
Miejscowość Kowel (51°22′N; 24°43′E)
Strefa czasowa GMT +1.55
Słońce 23° Koziorożca
Księżyc 17° Barana
Ascendent 25° Koziorożca
Horoskop Jana Stachniuka

Biografia

Polski filozof i publicysta. Jeden z głównych ideologów polskiego nacjonalizmu. Teoretyk i twórca idei zadrugizmu, kulturalizmu, a także redaktor naczelny przedwojennego, nacjonalistycznego pisma „Zadruga” oraz lider skupionej wokół niego grupy o tej samej nazwie.

W 1937 roku założył pismo „Zadruga”, które wydawał w Warszawie do 1939 roku. Wokół pisma skupiło się grono zwolenników jego koncepcji historiozoficznej. Członkowie grupy przyjmowali imiona słowiańskie, wówczas przybrał imię Stoigniew, będący później jego pseudonimem w AK. Tuż po wojnie nie udało mu się zalegalizować Zadrugi, a publikowane książki wywoływały wrogie reakcje zarówno w legalnej prasie krajowej jak i emigracyjnej. Bezpośrednim powodem aresztowania było powiązanie członka redakcji „Zadrugi” Bogusława Stępińskiego z aresztowanym w 1949 Bolesławem Weszczakiem. W pokazowym procesie prokurator Beniamin Wejsblech zażądał kary śmierci, jednak wyrokiem z 9 lipca 1952 roku Stachniuka skazano na 15 lat więzienia. Po zastosowaniu amnestii kara wynosiła siedem lat. Stachniuka zesłano do jednego z najcięższych więzień (Barczewo), gdzie był bity i torturowany. Z niewoli wyszedł jako kaleka niezdolny do sprawnego życia.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • 1930 - ukończył Wyższą Szkołę Handlową w Poznaniu. Po studiach krótko pracował w Kasie Chorych w Tucholi.
  • od grudnia 1931 do maja 1932 - pełnił funkcję redaktora odpowiedzialnego organu ZPMD w Poznaniu – „Życie Uniwersyteckie”.
  • 9 lipca 1952 - Stachniuka skazano na 15 lat więzienia. Sąd Najwyższy wyrokiem z 24 grudnia 1953 roku zmniejszył tę karę do lat ośmiu, a po zastosowaniu amnestii kara wynosiła siedem lat.
  • 14 sierpnia 1963 - zmarł w zakładzie leczniczym w Radości koło Warszawy.

Źródło horoskopu

Godzina uzyskana od Włodzimierza H. Zylbertala.