Sierpiński Wacław

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Wacław Sierpiński
Data urodzenia 14.03.1882, godz. 12:00
Miejscowość Warszawa
Strefa czasowa GMT +1.24
Słońce 24° Ryb
Księżyc 14° Koziorożec
Ascendent 22° Raka
Horoskop Wacława Sierpińskiego

Biografia

Polski matematyk, jeden z czołowych przedstawicieli warszawskiej szkoły matematycznej i twórców polskiej szkoły matematycznej.

Pozostawił olbrzymi dorobek naukowy, obejmujący, poza wieloma książkami, 724 prace i komunikaty, 113 artykułów i 13 skryptów. Prace te dotyczyły teorii liczb, analizy matematycznej, ogólnej i opisowej teorii mnogości, topologii mnogościowej, teorii miary i kategorii oraz teorii funkcji zmiennej rzeczywistej. Szczególne znaczenie mają jego prace na temat pewnika wyboru i hipotezy continuum.

Treścią życia S-ego była praca naukowa, z temperamentu był raczej badaczem niż pedagogiem, aczkolwiek ze swoich obowiązków dydaktycznych wywiązywał się sumiennie. Wspominając go K. Kuratowski w „Notatkach do autobiografii”, pisał: <<Nie był szczególnie komunikatywny (oczywiście w sprawach pozanaukowych). Przeciwnie, posiadał dar izolowania się od otaczającego świata; umysł jego pochłonięty był rozwiązywaniem zagadnień matematycznych>> [1].

W czasie niemieckiej okupacji nauczał na zajęciach konspiracyjnego uniwersytetu, co karane było śmiercią. W tym czasie otrzymał propozycję objęcia katedry na madryckim uniwersytecie w bezpiecznej, neutralnej Hiszpanii. Odmówił [2].


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • 19 lipca 1910 - ślub z Anną Kazimierą z Leśniewskich
  • wrzesień 1910 - nobilitowany do rangi profesora nadzwyczajnego
  • 12 stycznia 1924 - śmierć ojca
  • październik 1944 - mieszkanie Sierpińskich zostało spalone, wraz z nim cenna biblioteka
  • 21 października 1969 - data śmierci

Ciekawostki

Został profesorem w wieku 28 lat.

Nie ma na świecie matematyka, który nie zna krzywej uniwersalnej Sierpińskiego czy krzywej trójkątowej Sierpińskiego. To za jego sprawą matematycy polscy w okresie międzywojennym skoncentrowali swoje badania na teorii mnogości i jej zastosowaniach - mówił prof. Andrzej Schinzel, uczeń Sierpińskiego [3].

Cieszył się autorytetem w całej Europie. Tytułem profesora honoris causa obdarzyły go uniwersytety m.in. we Francji, Czechosłowacji, ZSRR. Międzynarodowa Unia Astronomiczna postanowiła upamiętnić matematyka nazywając jego imieniem krater na Księżycu.

Źródło horoskopu

Metryka urodzenia z: geneteka.pl skan nr 912.

Informację dostarczył Jarosław Gronert.