Rochebrune Francois de

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 23:39, 13 maj 2016 autorstwa Miroslawczylek (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Franciszek de Rochebrune
Data urodzenia 1.01.1830, godz. 05:00
Miejscowość Vienne (Francja) (45°31′N 4°52′E)
Strefa czasowa GMT+1
Słońce 11° Koziorożca
Księżyc 29° Ryb
Ascendent 4° Strzelca
Horoskop Franciszka de Rochebrune

Biografia

Francuski wojskowy, polski generał, organizator oddziału żuawów śmierci w powstaniu styczniowym, wolnomularz. W wieku 14 lat rozpoczął praktykę zawodową w drukarni. Wstąpił następnie do armii francuskiej. Służył w 17 pułku piechoty liniowej, w formacji żuawów (Zouaves) podczas wojny krymskiej. W styczniu 1863, zgłosił swoje usługi polskim władzom powstańczym i wyruszył z grupą wychowanków do obozu powstańczego Apolinarego Kurowskiego w Ojcowie. Tam, opierając się na wzorach francuskich, Rochebrune stworzył oddział nazwany żuawami śmierci.

Zwolennicy Mierosławskiego wysunęli Rochebrune’a na wodza naczelnego powstania, jednak Rząd Narodowy tego nie uznał. Rozczarowany walką polityczną, Rochebrune wyjechał do Francji. Tam został odznaczony Legią Honorową za udział w polskim powstaniu. Występował także publicznie w sprawie polskiej.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • 1857 - służył jako sierżant w Chinach, we francusko-brytyjskiej ekspedycji wojskowej
  • 17 lutego 1863 - w bitwie pod Miechowem Rochebrune osobiście poprowadził atak na bagnety na pozycje rosyjskie na cmentarzu, wyrywając karabiny z rąk Rosjan.
  • 18 marca 1863 - Rochebrune faktycznie dowodził całością sił powstańczych biorących udział w bitwie pod Grochowiskami, opanowując chaos, gdy sztab Langiewicza utracił kontrolę nad oddziałami, a następnie, na czele kosynierów poprowadził atak na rosyjską piechotę.
  • 19 listopada 1870 - poniósł śmierć w walce, pod Montretout, trafiony z karabinu.

Ciekawostki

Nazwa „żuaw” pochodzi od arab. zuāwa – nazwy szczepu Kabylów. Nazwa żuawi śmierci wynikała ze składanej przysięgi, że nigdy się nie cofną ani nie poddadzą. Mogli tylko zwyciężyć albo zginąć. Pod twardą ręką Rochebrune’a, żuawi stali się jedną z doborowych formacji powstania, w której szczególnie widoczny był esprit de corps – „duch oddziału”, wyrażający się m.in. w odmiennym jednolitym umundurowaniu, dyscyplinie i ceremoniałach przyjęcia do żuawów [1].

„Żuawi Śmierci” na polu bitwy mieli maksymalnie absorbować siły wroga, zwłaszcza piechotę i strzelców, po prostu ściągać na siebie ogień, by umożliwiać manewrowanie innym jednostkom. Powyższe warunki czyniły z nich w zasadzie jednostki samobójcze [2].

Źródło horoskopu

Akt urodzenia udostępniony dzięki stronie genealodzy.pl [3].