Rejewski Marian

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 14:30, 6 sie 2014 autorstwa Horosk0ppta (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Marian Rejewski
Data urodzenia 16.08.1905, godz. 18:30
Miejscowość Bydgoszcz (53°07′N 18°00′E)
Strefa czasowa GMT+1
Słońce 24° Lwa
Księżyc 12° Panny
Ascendent 6° Wodnika
Horoskop Mariana Rejewskiego

Biografia

Polski matematyk i kryptolog, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. Sukces Rejewskiego i współpracujących z nim kryptologów z Biura Szyfrów, między innymi Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, umożliwił odczytywanie przez Brytyjczyków zaszyfrowanej korespondencji niemieckiej podczas II wojny światowej przyczyniając się do wygrania wojny przez aliantów.

1 marca 1929 roku Marian Rejewski uzyskał tytuł magistra filozofii broniąc pracę dyplomową pod tytułem: Opracować teorię funkcji podwójnie periodycznych drugiego i trzeciego rodzaju oraz wskazać jej zastosowanie, uzyskując ocenę bardzo dobrą. Kilka tygodni później przerwał kurs kryptologii i wyjechał do Getyngi, gdzie rozpoczął dwuletnie studia w zakresie statystyki matematycznej i ubezpieczeniowej. Od 1 września 1932, Rejewski wraz z Zygalskim i Różyckim jako pracownicy cywilni podjęli pracę w Biurze Szyfrów Sztabu Głównego w Pałacu Saskim w Warszawie. W październiku 1932, gdy prace nad kodem Kriegsmarine jeszcze trwały, Rejewski podjął w największej tajemnicy zmagania z szyfrem nowej niemieckiej maszyny Enigma I, którą Niemcy coraz częściej wykorzystywali do szyfrowania korespondencji. Polskie metody dekryptażu zostały ujawnione reprezentantom brytyjskiego i francuskiego wywiadu podczas spotkania, które odbyło się 26 lipca 1939 roku w Pyrach.


Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

 • 1 września 1932 - podjał pracę w Biurze Szyfrów Sztabu Głównego
 • 20 czerwca 1934 - zawarł związek małżeński z Ireną Marią Lewandowską (dwoje dzieci, Andrzej i Janina)
 • 29 stycznia 1943 - plan ucieczki z okupowanej strefy Vichy do Hiszpanii, zakończony niepowodzeniem i aresztowaniem (4 maja uwolnieni i odesłani do Madryt, aby następnie wyruszyć do Portugalii, Gibraltaru i Wielkiej Brytanii)
 • 10 października 1944 - promocja do stopnia podporucznika, a 1 stycznia 1945 awansował na porucznika.
 • 21 listopada 1946 - M. Rejewski został zwolniony ze służby w wojsku polskim w Wielkiej Brytanii i wrócił do Polski, gdzie czekała na niego żona
 • ok 1947 - zgon na chorobę Heinego-Medina jego 11 letniego syna, Andrzeja
 • 12 sierpnia 1978 - został odznaczony przez Przewodniczącego Rady Państwa Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
 • 13 lutego 1980 - chorujący na chorobę wieńcową porucznik w st. spocz. M. Rejewski zmarł na zawał serca
 • 21 lutego 2000 - pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski wraz z Henrykiem Zygalskim
 • 23 stycznia 2006 - nadanie imienia Mariana Rejewskiego Auli w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
 • 5 sierpnia 2014 - międzynarodowe stowarzyszenie inżynierów IEEE przyznało Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu wyróżnienie Milestone za złamanie kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Źródło horoskopu

Akt urodzenia zamieszczony na stronie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych [1]. Informację podali Wojciech Suchomski i Piotr Piotrowski.