Pstrowski Wincenty

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 16:48, 13 gru 2020 autorstwa Miroslawczylek (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Wincenty Pstrowski
Data urodzenia 28.05.1904, godz. 15:00
Miejscowość Deszno (50°36′N 20°08′E)
Strefa czasowa - 1.24
Słońce 7° Bliźniąt
Księżyc 24° Skorpiona
Ascendent 21° Lwa
Horoskop Wincentego Pstrowskiego

Biografia

Polski górnik (rębacz dołowy). W PRL uznany za wzór przodownika pracy. Budowniczy Polski Ludowej.

Był związany z ruchem lewicowym. W okresie emigracji zarobkowej wstąpił do Komunistycznej Partii Belgii, a po powrocie do kraju wstąpił w szeregi komunistycznej PPR. Gdy pracował jako rębacz w kopalni węgla kamiennego Jadwiga, 27 lipca 1947 wystosował list otwarty do górników, wzywający do współzawodnictwa pracy i przekraczania norm. Pstrowski prawdopodobnie tego tekstu sam nie napisał. Podobno był analfabetą i uczył się pisać po przyjeździe do Polski.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • 18 kwietnia 1948 - w wersji oficjalnej zmarł na białaczkę, a według innych relacji przyczyną zgonu mogło być usunięcie trzech zębów i następnie zbyt szybki powrót do pracy, co zaowocowało zakażeniem krwi.

Ciekawostki

Moim zdaniem został pierwszym socjalistycznym świętym. Był ikoną ruchu przodowników pracy socjalistycznej i jednocześnie jego pierwszą ofiarą. Stał się pierwszym przodownikiem w pracy, ale zaledwie rok później już nie żył - opowiada Adam Frużyński, kierownik Działu Historii i Techniki Górnictwa Muzeum Górnictwa Węglowego [1].

Na cześć inicjatora ruchu współzawodnictwa pracy kopalnię Jadwiga, w której pracował przemianowano na kopalnię Wincenty Pstrowski. Jego imię nosił również statek towarowy z serii tzw. rudowęglowców oraz w latach 1954-1990 jedno z sanatoriów w Rabce-Zdroju, a do 1990 roku jedno z osiedli w Żorach (obecnie os. Korfantego) i w Przemyślu (obecnie os. Glazera). 1 grudnia 1951 imię Wincentego Pstrowskiego nadano Politechnice Śląskiej w Gliwicach (odebrano je ustawą Sejmu w październiku 2006 roku).

Źródło horoskopu

More Maiorum, marzec 2018. Informację dostarczył Wojciech Suchomski.