Przybyszewski Stanisław: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 13: Linia 13:
  
 
== Biografia ==
 
== Biografia ==
Polski pisarz, poeta, dramaturg, nowelista okresu Młodej Polski, skandalista, przedstawiciel cyganerii krakowskiej i nurtu polskiego dekadentyzmu. Okrzyknięty za życia legendą, stał się bohaterem wielu plotek i anegdot (opisywanych m.in. przez Tadeusza Boya-Żeleńskiego i Stanisława Brzozowskiego). W Berlinie był nazywany „genialnym Polakiem”. Propagator haseł: „sztuka dla sztuki” i „naga dusza”, a także autor manifestu Confiteor.
+
Polski pisarz, poeta, dramaturg, nowelista okresu Młodej Polski, skandalista, przedstawiciel cyganerii krakowskiej i nurtu polskiego dekadentyzmu. Okrzyknięty za życia legendą, stał się bohaterem wielu plotek i anegdot (opisywanych m.in. przez Tadeusza Boya-Żeleńskiego i Stanisława Brzozowskiego). Propagator haseł: „sztuka dla sztuki” i „naga dusza”, a także autor manifestu ''Confiteor''. Znaczenie Przybyszewskiego w okresie Młodej Polski wykracza poza fakty życiorysu, a nawet wagę napisanych przezeń tekstów. Na przełomie wieków odgrywał rolę wielkiego animatora życia literackiego, wręcz proroka [http://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-przybyszewski].
  
Był jednym z tych, którzy kreowali życie berlińskiej bohemy", otoczony gronem artystów i literatów takich jak August Strindberg, Ola Hansson, Carl Ludwig Schleich, Richard Dehmel, Edvard Munch. Był jednym z założycieli artystyczno literackiego czasopisma “PAN”, najważniejszego pisma modernistycznego w Niemczech. Publikował także na łamach gazety “''Die Fackel''” (satyryczna gazeta pisarza i wydawcy Karla Krausa), a także w “''Freie Bühne''” (gazeta literacka wydawnictwa S. Fischer). Pisarską działalność Przybyszewski rozpoczął od studiów i utworów w języku niemieckim. W 1892 r. wydał Zur Psychologie des Individuums. I. Chopin und Nietzsche. II. Ola Hansson (O psychologii jednostek), w 1893 Totenmesse (Msza żałobna, tyt. pol. Requiem Aeternam), w 1894 Vigilien (Wigilie), w 1895 De Profundis, w 1896 Im Malstrom (W Malstrom), a w 1897 Satanskinder (Dzieci Szatana).  
+
Był jednym z tych, którzy kreowali życie berlińskiej bohemy, otoczony gronem artystów i literatów takich jak August Strindberg, Ola Hansson, Carl Ludwig Schleich, Richard Dehmel, Edvard Munch. Był jednym z założycieli artystyczno literackiego czasopisma “''PAN''”, najważniejszego pisma modernistycznego w Niemczech. Publikował także na łamach gazety “''Die Fackel''” (satyryczna gazeta pisarza i wydawcy Karla Krausa), a także w “''Freie Bühne''” (gazeta literacka wydawnictwa S. Fischer). Pisarską działalność Przybyszewski rozpoczął od studiów i utworów w języku niemieckim. W 1892 r. wydał ''Zur Psychologie des Individuums. I. Chopin und Nietzsche. II. Ola Hansson (O psychologii jednostek)'', w 1893 ''Totenmesse'' (Msza żałobna, tyt. pol. Requiem Aeternam), w 1894 ''Vigilien'' (Wigilie), w 1895 ''De Profundis'', w 1896 ''Im Malstrom'' (W Malstrom), a w 1897 ''Satanskinder'' (Dzieci Szatana).  
  
Po przenosinach do Krakowa w 1898 r. objął redakcję Życia, stając się programowym przywódcą Młodej Polski. W swych płomiennych odezwach głosił kult sztuki jako jedynego i wyłącznego absolutu. Przybyszewski tworzył także dramaty. W większości z nich przewija się wątek konfliktu płci, przedstawiony z nieubłaganym fatalizmem, silnie oddziaływający na odbiorcę nastrojowością sytuacji scenicznych. Obok samej twórczości rozgłos przynosiła mu także atmosfera, jaką wokół siebie wytwarzał. Na ziemiach polskich (przede wszystkim przed swoim pierwszym przyjazdem do Krakowa) był uważany za legendarną postać europejskiej bohemy. Przybyszewskiego uważa się za prekursora współczesnego (dwudziestowiecznego) satanizmu intelektualnego. Przez Strindberga nazywany był „genialnym Polakiem” („der geniale Pole”) i wpłynął na niemiecką literaturę ostatniego dziesięciolecia XIX wieku jak mało kto.
+
Po przenosinach do Krakowa w 1898 r. objął redakcję ''Życia'', stając się programowym przywódcą Młodej Polski. W swych płomiennych odezwach głosił kult sztuki jako jedynego i wyłącznego absolutu. Przybyszewski tworzył także dramaty. W większości z nich przewija się wątek konfliktu płci, przedstawiony z nieubłaganym fatalizmem, silnie oddziaływający na odbiorcę nastrojowością sytuacji scenicznych. Obok samej twórczości rozgłos przynosiła mu także atmosfera, jaką wokół siebie wytwarzał. Przez Strindberga nazywany był „genialnym Polakiem” („der geniale Pole”) i wpłynął na niemiecką literaturę ostatniego dziesięciolecia XIX wieku jak mało kto. Każda z jego książek wywoływała gorącą reakcję społeczną - głównie z powodu naruszenia tabu obyczajowego i (zamierzonej) prowokacji moralnej. Powieści i eseje tłumaczone były na wiele języków (m.in. angielski, włoski, rosyjski, czeski, bułgarski, serbsko-chorwacki, jidisz) i wywarły duży wpływ na literaturę tego okresu - szczególnie skandynawską i środkowoeuropejską [http://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-przybyszewski].
  
  
Z szerszą biografią można zapoznać się na [https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Przybyszewski Wikipedii]
+
Z szerszą biografią można zapoznać się na [https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Przybyszewski Wikipedii]. Wykorzystano materiały z serwisu [http://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-przybyszewski Culture.pl].
  
 
== Kluczowe wydarzenia ==
 
== Kluczowe wydarzenia ==
Linia 33: Linia 33:
 
* listopad 1924 - zamieszkał na Zamku Królewskim w małym mieszkaniu z pracownią, po latach tułaczki w innych miastach
 
* listopad 1924 - zamieszkał na Zamku Królewskim w małym mieszkaniu z pracownią, po latach tułaczki w innych miastach
 
* 23 listopada 1927 - zmarł w Jarontach
 
* 23 listopada 1927 - zmarł w Jarontach
 +
 +
== Ciekawostki ==
 +
Wszystkie powieści prezentowały zasadniczo ten sam typ bohaterów: wybitnych indywidualistów niszczonych przez świat społeczny i własne wewnętrzne demony, skazanych na zagładę. Przedstawiał ich autor w ekstremalnych, często patologicznych stanach psychicznych (alkoholizm, zazdrość, niszcząca miłość...) [http://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-przybyszewski].
  
 
== Źródło horoskopu ==
 
== Źródło horoskopu ==
Linia 44: Linia 47:
 
[[Category:Poeci]]
 
[[Category:Poeci]]
 
[[Category:Tłumacze]]
 
[[Category:Tłumacze]]
 +
[[Category:Nałogi: alkoholizm]]
 +
[[Category:Liczba małżeństw: 2]]
 +
[[Category:Liczba dzieci: 4 i więcej]]
 
[[Category:Przerwane studia/brak dyplomu]]
 
[[Category:Przerwane studia/brak dyplomu]]
 
[[Category:Celebryci]]
 
[[Category:Celebryci]]

Wersja z 14:44, 8 kwi 2016

Dane Stanisław Przybyszewski
Data urodzenia 07.05.1868, godz. 14:00
Miejscowość Łojewo (52°44′N; 18°18′E)
Strefa czasowa GMT +1.13
Słońce 18° Barana
Księżyc 27° Skorpiona
Ascendent 20° Panny
Horoskop Stanisława Przybyszewskiego

Biografia

Polski pisarz, poeta, dramaturg, nowelista okresu Młodej Polski, skandalista, przedstawiciel cyganerii krakowskiej i nurtu polskiego dekadentyzmu. Okrzyknięty za życia legendą, stał się bohaterem wielu plotek i anegdot (opisywanych m.in. przez Tadeusza Boya-Żeleńskiego i Stanisława Brzozowskiego). Propagator haseł: „sztuka dla sztuki” i „naga dusza”, a także autor manifestu Confiteor. Znaczenie Przybyszewskiego w okresie Młodej Polski wykracza poza fakty życiorysu, a nawet wagę napisanych przezeń tekstów. Na przełomie wieków odgrywał rolę wielkiego animatora życia literackiego, wręcz proroka [1].

Był jednym z tych, którzy kreowali życie berlińskiej bohemy, otoczony gronem artystów i literatów takich jak August Strindberg, Ola Hansson, Carl Ludwig Schleich, Richard Dehmel, Edvard Munch. Był jednym z założycieli artystyczno literackiego czasopisma “PAN”, najważniejszego pisma modernistycznego w Niemczech. Publikował także na łamach gazety “Die Fackel” (satyryczna gazeta pisarza i wydawcy Karla Krausa), a także w “Freie Bühne” (gazeta literacka wydawnictwa S. Fischer). Pisarską działalność Przybyszewski rozpoczął od studiów i utworów w języku niemieckim. W 1892 r. wydał Zur Psychologie des Individuums. I. Chopin und Nietzsche. II. Ola Hansson (O psychologii jednostek), w 1893 Totenmesse (Msza żałobna, tyt. pol. Requiem Aeternam), w 1894 Vigilien (Wigilie), w 1895 De Profundis, w 1896 Im Malstrom (W Malstrom), a w 1897 Satanskinder (Dzieci Szatana).

Po przenosinach do Krakowa w 1898 r. objął redakcję Życia, stając się programowym przywódcą Młodej Polski. W swych płomiennych odezwach głosił kult sztuki jako jedynego i wyłącznego absolutu. Przybyszewski tworzył także dramaty. W większości z nich przewija się wątek konfliktu płci, przedstawiony z nieubłaganym fatalizmem, silnie oddziaływający na odbiorcę nastrojowością sytuacji scenicznych. Obok samej twórczości rozgłos przynosiła mu także atmosfera, jaką wokół siebie wytwarzał. Przez Strindberga nazywany był „genialnym Polakiem” („der geniale Pole”) i wpłynął na niemiecką literaturę ostatniego dziesięciolecia XIX wieku jak mało kto. Każda z jego książek wywoływała gorącą reakcję społeczną - głównie z powodu naruszenia tabu obyczajowego i (zamierzonej) prowokacji moralnej. Powieści i eseje tłumaczone były na wiele języków (m.in. angielski, włoski, rosyjski, czeski, bułgarski, serbsko-chorwacki, jidisz) i wywarły duży wpływ na literaturę tego okresu - szczególnie skandynawską i środkowoeuropejską [2].


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. Wykorzystano materiały z serwisu Culture.pl.

Kluczowe wydarzenia

  • 1889 - podjął studia architektoniczne, a rok później medyczne. Żadnego z tych kierunków nie ukończył, ponieważ za kontakty z ruchem robotniczym został aresztowany a w rezultacie ostatecznie wydalony z uczelni w 1893 roku
  • maju 1891 - związał się z przyjaciółką z Wągrowca Martą Foerder. Miał z nią troje dzieci: Bolesława (ur. 22 lutego 1892), Mieczysławę (ur. 14 listopada 1892) i Janinę (ur. w lutym 1895), których losem i wychowaniem się nie interesował. 9 czerwca 1896 Marta Foerder nie mogąc liczyć na miłość i wsparcie Przybyszewskiego, popełniła samobójstwo będąc w ciąży z czwartym dzieckiem. Ich synem zaopiekowała się matka Przybyszewskiego, dziewczynki zostały oddane do przytułku
  • 1893 - Przybyszewski poznał i poślubił Norweżkę Dagny Juel – pianistkę, córkę lekarza z Kongsvinger. Razem stworzyli parę, która skupiała wokół siebie artystów berlińskiej cyganerii. W latach 1893–1897 mieszkali na zmianę w Berlinie i Kongsvinger. Z tego związku miał dwoje dzieci: Zenona i córkę Ivi (ur. 3 października 1897). Dagny porzuciła męża w 1900 r
  • 1899 - nawiązał romans z malarką Anielą Pająkówną, z którą miał jedno dziecko – córkę Stanisławę (1901–1935)
  • 1899 - odwiedził we Lwowie Jana Kasprowicza, którego żona Jadwiga (1869–1927) zafascynowana twórczością Przybyszewskiego porzuciła męża i córki by dzielić życie ze Stanisławem. Zamieszkali w Warszawie. W tym czasie pisarz często wyjeżdżał do Rosji, gdzie cieszył się dużą popularnością.
  • 1905 - po wybuchu rewolucji, przenieśli się z Jadwigą do Torunia, gdzie Przybyszewski poddał się kuracji odwykowej (był alkoholikiem). Problem alkoholowy nękał go jednak z przerwami do końca życia.
  • 11 kwietnia 1905 - ślub z Jadwigą w Inowrocławiu
  • 1919/1920 - mieszkał w Poznaniu, w gmachu Dyrekcji Poczty, gdzie m.in. tłumaczył pruskie dokumenty pocztowe i sporządzał opracowania urzędowe. W latach 1920–1924 mieszkał w Gdańsku, gdzie pełnił funkcję urzędnika biura tłumaczeń w Dyrekcji Kolei Państwowych
  • listopad 1924 - zamieszkał na Zamku Królewskim w małym mieszkaniu z pracownią, po latach tułaczki w innych miastach
  • 23 listopada 1927 - zmarł w Jarontach

Ciekawostki

Wszystkie powieści prezentowały zasadniczo ten sam typ bohaterów: wybitnych indywidualistów niszczonych przez świat społeczny i własne wewnętrzne demony, skazanych na zagładę. Przedstawiał ich autor w ekstremalnych, często patologicznych stanach psychicznych (alkoholizm, zazdrość, niszcząca miłość...) [3].

Źródło horoskopu

Przewodnik "Polska Niezwykła": W Łojewie 7 maja 1868 roku o godzinie drugiej po południu przyszedł na świat Stanisław Przybyszewski, znany polski pisarz, poeta, dramaturg, nowelista okresu Młodej Polski. [4].

Godzina urodzenia jest również dostępna w opowieści biograficznej o Stanisławie Przybyszewskim, nakładem Ludowej Spółdzielni Wydawniczej, cyt: "Dorota Grąbczewska urodziła Józefowi Przybyszewskiemu czterech synów: Wacława (1864), Stanisława, przyszłego pisarza (1868), Michała (1870) i Leona (1879). Stanisław przyszedł na świat 7 maja 1868 o godzinie drugiej po południu" (brak dokładniejszego określenia źródła: dop. red). Istnieje też trzecie źródło, wskazujące na godzinę urodzenia, ale bez podawania dokumentu, na który się powołano [5].

Informację o źródle dodał i opracował Mirosław Czylek.