Pilch Jerzy

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Jerzy Pilch
Data urodzenia 10.08.1952, godz. 06:00
Miejscowość Ciechanów (52°52′N 20°36′E)
Strefa czasowa GMT +1
Słońce 18° Lwa
Księżyc 19° Barana
Ascendent 3° Panny
Horoskop Jerzego Pilcha

Biografia

Polski pisarz, publicysta, felietonista, dramaturg i scenarzysta filmowy, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1989) za tom poetycki Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej, nagrody Paszport „Polityki” (1998) za powieść Bezpowrotnie utracona leworęczność i Nagrody Literackiej „Nike” (2001) za powieść Pod Mocnym Aniołem; na zamówienie Teatru Narodowego napisał komedię Narty Ojca Świętego (2004).

W 1994 jego powieść Spis cudzołożnic. Proza podróżna została przeniesiona na duży ekran. Reżyserem, autorem scenariusza oraz odtwórcą głównej roli w filmie Spis cudzołożnic (1994) jest Jerzy Stuhr. Jest również autorem scenariuszy do dwóch filmów z cyklu Święta polskie: Żółtego szalika (2000) oraz Miłości w przejściu podziemnym (2006). Pierwszy obraz został nagrodzony m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W latach 1975-1985 pracował jako adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej. Rozpoczął studia doktoranckie [1].


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. W 2016 ukazał się zbiór rozmów z Pilchem, które przeprowadziła dziennikarka Ewelina Pietrowiak pod tytułem "Zawsze nie ma nigdy", a także biografia pisarza autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej "Pilch w sensie ścisłym" [2].

Bardzo dużo szczegółowych informacji, jak i dorobek Pilcha można znaleźć w Culture.pl

Kluczowe wydarzenia

  • ~ 1962 - przenieśliśmy się wszyscy na stałe do Krakowa, w Wiśle zaliczyłem trzy klasy podstawówki [3]

Ciekawostki

O ojcu: Myślę, że bardziej skłaniał się ku przedmiotom ścisłym, przez jakiś czas był dziekanem na krakowskiej AGH [4].

W 2012 ujawnił publicznie, że cierpi na chorobę Parkinsona.

Jerzy Pilch jest członkiem Kościoła ewangelicko-augsburskiego, choć jak wyznał w swoim "Dzienniku", stracił wiarę [5].

Myślę, że napisałem kilka dobrych książek, wśród których „Pod mocnym aniołem” doczekała się ekranizacji. To powieść w połowie autobiograficzna, będąca zapisem zmagań z alkoholizmem. Ale szczerze mówiąc, za nią nie przepadam. Nie lubię pijaków (śmiech). Większość alkoholu wypiłem sam, ewentualnie gadając przez telefon, ale nie zdarzyło mi się, żeby jakiś felieton powstał na lufie, może poza jednym, który na gazie podyktowałem.

Babka miała też przemożny wpływ na moje wychowanie, ponieważ gdy tylko pojawiłem się na świecie, przejęła nade mną opiekę. Uznała, że moja 17-letnia matka do tego się nie nadaje i powinna pójść na studia [6].

Pisanie to jest zawód samotny. W jego uprawianiu przeszkadzają wszelkie interwencje świata zewnętrznego. Ci, co przeszkadzają, są bliskimi ludźmi, którzy nie chcą przeszkadzać, ale przeszkadzają. Pisarz rodzinie też przeszkadza, bo ta jest dla niego surowcem. Bliscy pisarza nie mają z powodu jego zawodu wielkich atrakcji [7].

Źródło horoskopu

"Urodziłem się o 7 rano. Tego samego dnia, tyle że o godzinie 6, przyszedł na świat mój kolega ze studiów Jerzy Pilch". W: "Kilka szkiców do portretu miłośnika harmonii - wywiad z dyrektorem Bogdanem Toszą" [8].

Informację znalazł i dodał Mirosław Czylek.