Pilch Jerzy: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "{{Infobox-zdjecie | image = https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f7/Jerzypilch2009.jpg | zrodlo = https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Pilch?fbclid=IwAR359TH-...")
 
Linia 13: Linia 13:
  
 
== Biografia ==
 
== Biografia ==
 +
Polski pisarz, publicysta, felietonista, dramaturg i scenarzysta filmowy, laureat ''Nagrody Fundacji im. Kościelskich'' (1989) za tom poetycki ''Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej'', nagrody Paszport „Polityki” (1998) za powieść ''Bezpowrotnie utracona leworęczność'' i Nagrody Literackiej „Nike” (2001) za powieść ''Pod Mocnym Aniołem''; na zamówienie Teatru Narodowego napisał komedię ''Narty Ojca Świętego'' (2004).
  
 +
W 1994 jego powieść ''Spis cudzołożnic''. Proza podróżna została przeniesiona na duży ekran. Reżyserem, autorem scenariusza oraz odtwórcą głównej roli w filmie ''Spis cudzołożnic (1994)'' jest Jerzy Stuhr. Jest również autorem scenariuszy do dwóch filmów z cyklu ''Święta polskie'': ''Żółtego szalika (2000)'' oraz ''Miłości w przejściu podziemnym (2006)''. Pierwszy obraz został nagrodzony m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
  
 +
W latach 1975-1985 pracował jako adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej. Rozpoczął studia doktoranckie [https://culture.pl/pl/tworca/jerzy-pilch].
  
Z szerszą biografią można zapoznać się na [https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Pilch Wikipedii].  
+
 
 +
Z szerszą biografią można zapoznać się na [https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Pilch Wikipedii]. W 2016 ukazał się zbiór rozmów z Pilchem, które przeprowadziła dziennikarka Ewelina Pietrowiak pod tytułem "Zawsze nie ma nigdy", a także biografia pisarza autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej "Pilch w sensie ścisłym" [https://culture.pl/pl/tworca/jerzy-pilch].
 +
 
 +
Bardzo dużo szczegółowych informacji, jak i dorobek Pilcha można znaleźć w [https://culture.pl/pl/tworca/jerzy-pilch Culture.pl]
  
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
 +
W 2012 ujawnił publicznie, że cierpi na chorobę Parkinsona.
 +
 +
Jerzy Pilch jest członkiem Kościoła ewangelicko-augsburskiego, choć jak wyznał w swoim "Dzienniku", stracił wiarę [https://culture.pl/pl/tworca/jerzy-pilch].
 +
 +
''Myślę, że napisałem kilka dobrych książek, wśród których „Pod mocnym aniołem” doczekała się ekranizacji. To powieść w połowie autobiograficzna, będąca zapisem zmagań z alkoholizmem. Ale szczerze mówiąc, za nią nie przepadam. Nie lubię pijaków (śmiech). Większość alkoholu wypiłem sam, ewentualnie gadając przez telefon, ale nie zdarzyło mi się, żeby jakiś felieton powstał na lufie, może poza jednym, który na gazie podyktowałem''.
  
 +
''Babka miała też przemożny wpływ na moje wychowanie, ponieważ gdy tylko pojawiłem się na świecie, przejęła nade mną opiekę. Uznała, że moja 17-letnia matka do tego się nie nadaje i powinna pójść na studia'' [https://www.weranda.pl/domy-i-mieszkania/znani-i-lubiani-w-domu/dom-jerzego-pilcha].
  
 
== Źródło horoskopu ==
 
== Źródło horoskopu ==
Linia 26: Linia 38:
 
Informację znalazł i dodał [[Mirosław Czylek]].
 
Informację znalazł i dodał [[Mirosław Czylek]].
  
[[Category:Uczeni]]
 
[[Category:Wykładowcy]]
 
 
[[Category:Pisarze]]
 
[[Category:Pisarze]]
 +
[[Category:Dziennikarze]]
 
[[Category:Wykształcenie: Filologia]]
 
[[Category:Wykształcenie: Filologia]]
 
[[Category:Trenerzy umiejętności miękkich]]
 
[[Category:Trenerzy umiejętności miękkich]]
Linia 41: Linia 52:
 
[[Category:Aspekty: koniunkcja Merkury-Pluton]]
 
[[Category:Aspekty: koniunkcja Merkury-Pluton]]
 
[[Category:Gwiazdy stałe: Regulus]]
 
[[Category:Gwiazdy stałe: Regulus]]
 +
[[Category:Nałogi: alkoholizm]]
 
[[Category:Pierwsze stopnie znaku: Wenus]]
 
[[Category:Pierwsze stopnie znaku: Wenus]]
 
[[Category:Alfabetyczny zbiór danych]]
 
[[Category:Alfabetyczny zbiór danych]]

Wersja z 22:51, 16 lis 2019

Dane Jerzy Pilch
Data urodzenia 10.08.1952, godz. 06:00
Miejscowość Ciechanów (52°52′N 20°36′E)
Strefa czasowa GMT +1
Słońce 18° Lwa
Księżyc 19° Barana
Ascendent 3° Panny
Horoskop Jerzego Pilcha

Biografia

Polski pisarz, publicysta, felietonista, dramaturg i scenarzysta filmowy, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1989) za tom poetycki Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej, nagrody Paszport „Polityki” (1998) za powieść Bezpowrotnie utracona leworęczność i Nagrody Literackiej „Nike” (2001) za powieść Pod Mocnym Aniołem; na zamówienie Teatru Narodowego napisał komedię Narty Ojca Świętego (2004).

W 1994 jego powieść Spis cudzołożnic. Proza podróżna została przeniesiona na duży ekran. Reżyserem, autorem scenariusza oraz odtwórcą głównej roli w filmie Spis cudzołożnic (1994) jest Jerzy Stuhr. Jest również autorem scenariuszy do dwóch filmów z cyklu Święta polskie: Żółtego szalika (2000) oraz Miłości w przejściu podziemnym (2006). Pierwszy obraz został nagrodzony m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

W latach 1975-1985 pracował jako adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej. Rozpoczął studia doktoranckie [1].


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. W 2016 ukazał się zbiór rozmów z Pilchem, które przeprowadziła dziennikarka Ewelina Pietrowiak pod tytułem "Zawsze nie ma nigdy", a także biografia pisarza autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej "Pilch w sensie ścisłym" [2].

Bardzo dużo szczegółowych informacji, jak i dorobek Pilcha można znaleźć w Culture.pl

Ciekawostki

W 2012 ujawnił publicznie, że cierpi na chorobę Parkinsona.

Jerzy Pilch jest członkiem Kościoła ewangelicko-augsburskiego, choć jak wyznał w swoim "Dzienniku", stracił wiarę [3].

Myślę, że napisałem kilka dobrych książek, wśród których „Pod mocnym aniołem” doczekała się ekranizacji. To powieść w połowie autobiograficzna, będąca zapisem zmagań z alkoholizmem. Ale szczerze mówiąc, za nią nie przepadam. Nie lubię pijaków (śmiech). Większość alkoholu wypiłem sam, ewentualnie gadając przez telefon, ale nie zdarzyło mi się, żeby jakiś felieton powstał na lufie, może poza jednym, który na gazie podyktowałem.

Babka miała też przemożny wpływ na moje wychowanie, ponieważ gdy tylko pojawiłem się na świecie, przejęła nade mną opiekę. Uznała, że moja 17-letnia matka do tego się nie nadaje i powinna pójść na studia [4].

Źródło horoskopu

"Urodziłem się o 7 rano. Tego samego dnia, tyle że o godzinie 6, przyszedł na świat mój kolega ze studiów Jerzy Pilch". W: "Kilka szkiców do portretu miłośnika harmonii - wywiad z dyrektorem Bogdanem Toszą" [5].

Informację znalazł i dodał Mirosław Czylek.