PR 4 (Radiowa Czwórka)

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 10:28, 5 gru 2016 autorstwa Horosk0ppta (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane PR 4 (Program IV Polskiego Radia)
Data 02.01.1976, godz. 05:59
Miejscowość Warszawa (52°13′N 21°00′E)
Strefa czasowa GMT +2
Słońce 11° Koziorożca
Księżyc 19° Koziorożca
Ascendent 16° Strzelca
Horoskop startu Radiowej Czwórki

Opis

Ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio S.A. Przez pierwsze lata działalności nadawała głównie program popularnonaukowy, skierowany do uczniów i nauczycieli. W 2004 roku postanowiono dokonać przeformatowania stacji, mającej śladową słuchalność (0,2%), poprzez zmianę charakteru na młodzieżowo-poznawczy z dużą ilością audycji muzycznych z różnorodnych gatunków (hip-hop, elektronika, rock alternatywny). Stacja przestała jednocześnie nadawać na falach długich. Zatrudniono osoby związane z kultową niegdyś Radiostacją, np. Kamila Dąbrowę. Pomysł został zrealizowany i słupki słuchalności zaczęły iść w górę (do 0,4-0,6% w skali kraju). Kolejną zmianę formatu spowodowały zmiany we władzach Polskiego Radia S.A. po zmianie składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" dyrektor Sobala ogłosił rezygnację z audycji autorskich oraz wycofanie z anteny ciężkiej muzyki, takiej jak hardcore i heavy metal. Dyrektor zmienił niemal w pełni charakter muzyki w Radiu z niszowej na komercyjną. Zdaniem odwołanego dyrektora Kamila Dąbrowy, te zmiany oznaczały zmarnowanie nowo stworzonego profilu stacji dla nowych ludzi, a nowy dyrektor nie przedstawił spójnej koncepcji stacji i jej adresata. Zmiany te wywołały też gwałtowny sprzeciw części słuchaczy, a słuchalność stacji spadła z 0,7% do 0,3%.


Kliknij, by zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na Wikipedii.

Strona główna Czwórki.

Kluczowe wydarzenia

  • 8 października 1994 - dotychczasowy program IV został przekształcony w Radio Bis. Na początku była to stacja o profilu popularno-naukowym, adresowana do młodzieży.
  • 26 maja 2008 - stacja zmieniła nazwę na Radio Euro i profil na muzyczno-rozrywkowo-sportowy.
  • 2 sierpnia 2010 - stacja powróciła do dawnej nazwy i nazywa się Polskie Radio Program IV
  • 18 stycznia 2011, 23:00 - oficjalnie startuje regularny przekaz Czwórki z Wizją. Projekt realizowany przez Program IV Polskiego Radia, polegający na równoległym nadawaniu fal radiowych i emisji programu telewizyjnego. Jest to pierwsze 24-godzinne radio na wizji w Polsce. Pod koniec października 2011 roku, z powodów finansowych, zapadła decyzja o zakończeniu emisji w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych. Stacja miała także bardzo niską oglądalność – we wrześniu 2011 program oglądało średnio 350 osób czyli 0,01% widzów.

Źródło horoskopu

2 stycznia 1976 roku o godzinie 5:59 odezwał się Program IV. Według założeń nowy projekt miał mieć charakter edukacyjno-rodzinny. [1].

Informację dostarczył Mirosław Czylek.