Oxiński Józef

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Józef Oxiński
Data urodzenia 19.03.1840, godz. 09:00
Miejscowość Płock (52°32′N; 19°42′E)
Strefa czasowa GMT +1:18
Słońce 29° Ryb
Księżyc 12° Wagi
Ascendent 16° Bliźniąt
Horoskop Józefa Oxińskiego

Biografia

Polski inżynier, dowódca oddziału powstańczego w powstaniu styczniowym w województwie kaliskim. 1861 r. wyjechał do Włoch, by w Genui i Cueno kształcić się w Polskiej Szkole Wojskowej, tam bowiem szkolono kadrę oficerską dla przyszłej armii powstańczej. Już jako dwudziestolatek rozpoczął patriotyczną działalność niepodległościową, jego radykalne poglądy sprawiły, że przystąpił do stronnictwa czerwonych [1]. Stworzył najpoważniejszy oddział na tym terenie, jego partia składająca się głównie z rzemieślników i robotników z Sieradza, Szadku i Uniejowa w krótkim czasie wzrosła z 53 do 255 ludzi, niestety słabo uzbrojonych w broń palną, większość miała kosy i topory.

Aresztowany przez Prusaków w listopadzie 1864, został odstawiony do granicy belgijskiej i zwolniony. Osiadł w Paryżu, gdzie ukończył Szkołę Nauk Politycznych oraz Wydział Budowy Dróg i Mostów. Do kraju wrócił w 1872 i pracował jako inżynier, mieszkał w Nowym Sączu, a w 1903 przeniósł się do Lwowa. Brał aktywny udział w pracy społecznej i życiu politycznym.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • 14 stycznia 1863 - mianowano go porucznikiem i wyznaczono na dowódcę oddziału powstańczego w województwie kaliskim
  • wiosna 1864 - działał jako organizator wojskowy w zaborze pruskim
  • 13 listopada 1908 - zmarł we Lwowie

Źródło horoskopu

Metryka urodzenia, w płockim Archiwum Państwowym zaświadcza - "Działo się to w Mieście Płocku dnia trzynastego Listopada, Tysiąc Ośmset czterdziestego roku o godzinie piątej w wieczór. Stawił się Wielmożny Tomasz Oxiński Dziennikarz Jeneralny Rządu Gubernialnego Płockiego, w Płocku zamieszkały, lat Trzydzieści ośm mający (...) i okazał nam Dziecię płci męzkiej urodzone tu w Płocku dnia dziewiętnastego Marca roku bieżącego, o godzinie dziewiątej z rana z Jego Małżonki Ludwiki z Szulców, lat dwadzieścia ośm mającey. Dziecięciu temu na Chrzcie Świętym przez Xiędza Hilarego Zawadzkiego Proboszcza Płockiego odbytym w dniu dzisiejszym, nadane zostały imiona Józef Franciszek(...)"

Informację dodał Mirosław Czylek.