Nowowiejski Feliks

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Feliks Nowowiejski
Data urodzenia 7.02.1877, godz. 13:00
Miejscowość Barczewo, d. Wartembork (53°50′N 20°41′E)
Strefa czasowa GMT +1:23
Słońce 19° Wodnika
Księżyc 15° Strzelca
Ascendent 8° Raka
Horoskop Feliksa Nowowiejskiego

Biografia

Polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista-wirtuoz, organizator życia muzycznego, szambelan papieski. Dzięki nagrodzie uzyskanej w Londynie w 1898 za kompozycję Pod sztandarem pokoju mógł podjąć studia w Konserwatorium Juliusza Sterna w Berlinie (1898), później kontynuował naukę w Szkole Muzyki Kościelnej w Ratyzbonie (1900), w Akademickiej Szkole Mistrzów Maxa Brucha w Berlinie (1900-1906) oraz na Uniwersytecie Berlińskim.

W 1909 powrócił do kraju i osiadł w Krakowie. Pełnił tu funkcję dyrektora artystycznego Towarzystwa Muzycznego, występował jako dyrygent na koncertach symfonicznych oraz jako organista. Po wojnie osiadł w Poznaniu i czynnie włączył się w nurt odradzającego się życia kulturalnego miasta - organizował koncerty symfoniczne i chóralne, występował z recitalami organowymi (wykonywał muzykę baroku, utwory współczesnych kompozytorów francuskich oraz własne improwizacje) [1]. Ważną dziedziną twórczości Nowowiejskiego była muzyka symfoniczna, komponowana od wczesnej młodości do niemal ostatnich chwil życia, w tym cztery symfonie: I Symfonia h-moll (1904), II Symfonia "Praca i rytm", nawiązująca do hipotezy o prapoczątkach muzyki (1938), III Symfonia (1939/1940), IV Symfonia "Pokoju". Wśród licznych odznaczeń Nowowiejskiego należy wskazać przede wszystkim Państwową Nagrodę Muzyczną (1935), godność Szambelana Papieskiego (1935) i Krzyż Komandorski Orderu "Polonia Restituta" (1936). Dla uhonorowania pamięci kompozytora jego imieniem nazwano Orkiestrę Symfoniczną w Olsztynie, Akademię Muzyczną w Bydgoszczy oraz szkoły muzyczne, m.in. w Gdańsku, Gnieźnie, Szczecinie i Tucholi [2].


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii i w opracowaniu Krzysztofa D. Szatrawskiego

Kluczowe wydarzenia

  • 1887/93 - uczęszczał do Szkoły Muzycznej w Świętej Lipce, w której uczył się harmonii oraz gry na fortepianie, skrzypcach, wiolonczeli, waltorni oraz organach.
  • 1 października 1900 - kompozytor zrezygnował z posady organisty w Olsztynie, którą piastował od 1 października 1898
  • 1902 - otrzymał nagrodę im. Giacomo Meyerbeera – Prix de Rome za oratorium Powrót syna marnotrawnego i Uwerturę romantyczną. Uzyskane fundusze przeznaczył na dwuletnią podróż artystyczną przez Niemcy, Czechy, Austrię, Włochy, Afrykę, Francję, Belgię, w czasie której spotkał się z Antoninem Dvořákiem, Gustawem Mahlerem, Camille Saint-Saënsem, Pietro Mascagnim, Ruggero Leoncavallem [3].
  • od września 1909 do kwietnia 1914 roku - pracował jako dyrektor i dyrygent orkiestry krakowskiego Towarzystwa Muzycznego
  • 1909 - powrócił do kraju i osiadł w Krakowie.
  • 15 lipca 1910 w Krakowie, w 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem, zebrane na placu Matejki, przed odsłoniętym Pomnikiem Grunwaldzkim chóry, pod batutą Feliksa Nowowiejskiego zaśpiewały po raz pierwszy słowa Roty Marii Konopnickiej
  • 1911 - zawarł związek małżeński z Elżbietą Mironow-Mirocką. Z tego związku urodziło się pięcioro dzieci.
  • 1914 - z powodu działań wojennych opuścił Kraków i udał się do Berlina. Dopiero 15 grudnia 1918 roku kompozytor powrócił do czynnego życia muzycznego [4]
  • 1920 - wykładał w Państwowym Konserwatorium w Poznaniu, gdzie prowadził klasę organów i dyrygował orkiestrą. W 1927 zrezygnował z pracy pedagogicznej i całkowicie poświęcił się kompozycji oraz działalności koncertowej [5].
  • od 1926 - piastował godność prezesa Związku Chórów Kościelnych
  • 11 listopada 1936 - otrzymał „za zasługi na polu rozwoju sztuki” Krzyż Komandorski Orderu Polonia Restituta, najwyższe odznaczenie państwowe
  • w grudniu 1941 roku - po przeprowadzce do Krakowa, kompozytor doznał wylewu krwi do mózgu. Powolna rekonwalescencja i powtarzające się ataki uniemożliwiły pracę twórczą.
  • 18 stycznia 1946 - zmarł w Poznaniu
  • 7 lutego 2008 - od tego czasu w Poznaniu działa Salon Muzyczny - Muzeum Feliksa Nowowiejskiego

Ciekawostki

Już po śmierci kompozytora w 1946 roku zamierzano Barczewo (wówczas jeszcze Wartembork) nazwać od jego imienia Nowowiejskiem. Stało się jednak inaczej.

Podczas pobytu w w Olsztynie grał w orkiestrze wojskowej jako wiolonczelista i waltornista. W okresie tym skomponował szereg utworów popularnych, między innymi marsz Unter der Friedensflagge, który w lipcu 1898 roku otrzymał I nagrodę w konkursie The British Musician (...), popularność jaką zyskał w Olsztynie dzięki swym młodzieńczym kompozycjom sprawiła, iż przyjaciele dopomogli Nowowiejskiemu w wyjeździe do Berlina i podjęciu dalszej nauki na kursie organistowskim w Konserwatorium Sterna [6].

Źródło horoskopu

Akt urodzenia: [7] .

Informację dostarczył Wojciech Suchomski