Mendelson Stanisław

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 00:09, 15 sie 2016 autorstwa Miroslawczylek (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Stanisław Mendelson
Data urodzenia 18.11.1857, godz. 17:00
Miejscowość Łódź
Strefa czasowa GMT + 1.24
Słońce 27° Skorpiona
Księżyc 18° Strzelca
Ascendent 17° Bliźniąt
Horoskop Stanisława Mendelsona


Biografia

Polski polityk i publicysta żydowskiego pochodzenia, działacz polskiego i międzynarodowego ruchu robotniczego.

Urodził się w zamożnej rodzinie żydowskiej. Ojciec był właścicielem majątku ziemskiego i kamienicy przy ulicy Czystej 6 w Warszawie. Pod koniec XIX w. znała go cała rewolucyjna i demokratyczna Europa. Przez dwa dziesięciolecia ścigała go policja carska. Był współzałożycielem i redaktorem pierwszych polskich czasopism socjalistycznych: Równość, Przedświt i Walka Klas. Pisał do warszawskich „Słowa”, „Gazety Polskiej”, „Ogniwa”, „Ateneum” i „Przeglądu Tygodniowego”, do lwowskich „Gazety Narodowej” i „Kuriera Lwowskiego”, do „Dziennika Polskiego”, do „Dziennika Poznańskiego”, do krakowskich „Nowej Reformy”, „Gońca Poniedziałkowego” i, wreszcie, dostarczał do konserwatywnego „Czasu” ze Lwowa znakomite „Listy Sejmowe”.


Z biografią można zapoznać się również na Wikipedii i w artykule zamieszczonym w tygodniku Polityka: "Mendelson i dama socjalizmu".

Kluczowe wydarzenia

  • kwiecień 1878 - unikając aresztowania porzucił szkołę i opuścił Warszawę, udając się do Lwowa. Tam w maju tego samego roku został aresztowany za działalność socjalistyczną, a po miesiącu na mocy rozporządzenia Dyrekcji Policji wydalony z Austro-Węgier. Po kilkudniowym pobycie w Krakowie udał się do Wrocławia, gdzie podjął studia na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Tam zetknął się z niemieckim ruchem socjalistycznym.
  • wrzesień 1878 - zbiegł do Szwajcarii. Ze Szwajcarii udał się na dwa miesiące do Paryża. W 1879 wyjeżdżał nielegalnie do Kijowa. Ostatecznie osiadł w Genewie.
  • luty 1888 - współzałożyciel partii II Proletariat, a w 1889 uczestnik w przygotowaniu międzynarodowego zjazdu Drugiej Międzynarodówki.
  • 1893 - zaczął wycofywać się z polityki.
  • zimą 1906/07 - Mendelsonowie, nie uzyskawszy zezwolenia na pobyt w Galicji, zamieszkali nielegalnie we Lwowie; dopiero w sierpniu 1908r. prośba przyniosła pozytywne rozstrzygnięcie.
  • 1912 - Mendelson poślubił Marię, 27-letnią najstarszą córkę przywódcy politycznego polskiego i międzynarodowego ruchu syjonistycznego Nachuma Sokołowa.
  • 25 lipca 1913 - zmarł w Warszawie nagle, podczas pisania kolejnego artykułu.

Ciekawostki

Gdyby przeżył pierwszą wojnę światową o kilka, kilkanaście lat, zobaczyłby, że ci, którzy w młodości traktowali go jako swojego mistrza w socjalizmie – Józef Piłsudski, Gabriel Narutowicz, Stanisław Wojciechowski, Ignacy Mościcki – stanęli na czele odrodzonego państwa polskiego. (Piłsudski będzie wspominał jego talent) [1].

Spis znajomych i przyjaciół, jacy przewinęli się przez genewskie, paryskie i londyńskie mieszkania Marii i Stanisława Mendelsonów, przez wspólne konferencje, kongresy, manifestacje, spiski i redakcje, to po prostu almanach ówczesnej demokratycznej Europy. Nie dziesiątki, lecz setki nazwisk [2].

Ulegając ówczesnym hasłom pójścia w lud, które ogarnęły młodzież w Imperium Rosyjskim, postanowił zostać szewcem. Po latach napisze nie bez autoironii: „porzuciłem uniwersytet i terminowałem u majstra szewskiego na Świętokrzyskiej (...) dnie całe pracowałem, by przygotować się do »wyzwolenia«. Marzyłem już o tym wyzwoleniu i wyjeździe na prowincję. Chcąc lepiej poduczyć się rzemiosła, obiadowałem u majstra mego (...).

Źródło horoskopu

Akt urodzenia zamieszczony w: Z pola walki: kwartalnik poświęcony dziejom ruchu robotniczego, wyd. Zakład Historii Partii przy KC PZPR, r. 1977., s. 216.

Informację przekazał Mirosław Czylek.