Matejko Jan

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 22:00, 24 lip 2014 autorstwa Kuba Ruszkowski (dyskusja | edycje) (Biografia)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Jan Matejko
Data urodzenia 28.07.1838, godz. 23:00
Miejscowość Kraków, Polska ( 50°03′N 19°56′E)
Strefa czasowa GMT+1:20
Słońce 6° Lwa
Księżyc 26° Wagi
Ascendent 14° Byka
Horoskop Jana Matejki

Biografia

Ojciec artysty był czeskim emigrantem (osiadłym w Polsce ok. 1807), matka wywodziła się ze spolonizowanej rodziny niemieckiej, jednak w krakowskim domu Matejków panowała polska, patriotyczna atmosfera [1]. Jeszcze przed ukończeniem trzydziestu lat artysta zyskał międzynarodową sławę i uznanie, a krytyka francuska włączyła go do grona najwybitniejszych twórców malarstwa historycznego w Europie. Pierwszy sukces odniósł w 1865, zdobywając na dorocznym Salonie paryskim złoty medal za Kazanie Skargi. Dochód ze wstępu na wystawę oddał na sieroty.

Poczynając od 1865, Matejko wielokrotnie odwiedzał Paryż (m.in. 1867, 1870, 1878, 1880) i Wiedeń (m.in. 1866, 1867, 1870, 1872, 1873, 1882, 1888). W 1873 odbył również podróż do Pragi i Budapesztu, a na przełomie 1878/79 i w 1883 wyjeżdżał do Włoch (m.in. Wenecja, Rzym, Florencja).

W 1864 r. po sprzedaży obrazu mógł pozwolić sobie na małżeństwo z Teodorą Giebułtowską. Mieli razem pięcioro dzieci: Tadeusza (1865–1911), Helenę (1867–1932), Beatę (1869–1926), Jerzego (1873–1927) oraz Reginę (1878), która zmarła jako niemowlę. Żona uważana była za osobę despotyczną, kłótliwą i egoistyczną. Przez męża zwana „Gwiazdą”, „Panią”, „Władczynią”. Gdy uważała, że jej pozycja muzy jest zagrożona, urządzała straszliwe awantury, udawała, że mdleje lub choruje. Jej twarz posiadają niemal wszystkie kobiety na obrazach Matejki. Namalowana została również jako królowa Bona Sforza w Hołdzie pruskim. Została zamknięta w szpitalu psychiatrycznym. Dzieci także przysparzały mu wielu kłopotów.

Sama historia była jego obsesją. Nie potrafił o niej pisać ani opowiadać, więc ją malował. Zarzucano mu swobodne podejście do historii. Sam Matejko traktował swoje obrazy jako głos w polemice dotyczącej przeszłości i przyszłości kraju, a nie wyraz ideologii. Drugą pasją Matejki był kraj. Był on zagorzałym patriotą. Dofinansowywał miasto, biednych i kulturę pokazując swoje obrazy za darmo lub przekazując je państwu. Prace jego były od tej pory analizowane w ramach przekazu ideowego. Wykształcił wielu malarzy. Najważniejszymi uczniami byli Mehoffer, Wyspiański, Tetmajer i Malczewski, wybitni przedstawiciele polskiego modernizmu.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii, serwisie Culture i na stronie Jan Matejko – malarz dziejów narodu polskiego.

Kluczowe wydarzenia

  • ok 1845 - mając siedem lat, Jan stracił matkę, co było poważnym ciosem dla małego chłopca. Opieki nad liczną gromadką podjęła się siostra Joanny, jednak ani ona, ani ojciec dzieci nie mieli dla niech zbyt wiele czasu. Mały Jan borykał się z rożnymi lękami i poczuciem osamotnienia [2].
  • ok 1852 - w wieku trzynastu lat Jan Matejko został przyjęty do krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych przy ulicy Wesołej, której dyrektorem był wówczas Wojciech Stattler. W czasie malowania z powodu krótkiego wzroku przykładał do lewego oka specjalne szkiełko. W szkole koledzy nadali mu ośmieszające przydomki – "ślepowron" i "męczybuła" [3].
  • 1860 - rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, które bardzo szybko przerwał, niezadowolony ze wskazówek udzielanych mu podczas korekty prac przez profesora Christiana Rubena [4]
  • 22 stycznia 1863 - jego dwaj bracia przyłączyli się do powstania styczniowego. Jan nie poszedł, ponieważ nie potrafił posługiwać się bronią i źle widział [5]
  • 1864 - małżeństwo, z którego urodziło się pięcioro dzieci (jedno zmarło), a żona popadła w chorobę umysłową (rozwinięcie stadium od lutego 1882)
  • 28 października 1865 - w święto Judy Tadeusza, Teodora urodziła swoje pierwsze dziecko, syna Tadeusza. Chłopiec otrzymał imię na cześć Tadeusza Rejtana, gdyż Jan Matejko malował wówczas obraz Rejtan – Upadek Polski.
  • 1870 - po namalowaniu Unii Lubelskiej, został udekorowany w Paryżu Legię Honorową. W końcu zaczął bogacić się na swojej pracy i przeprowadził się na ulicę Floriańską 41
  • 1876 - małżonkowie zakupili majątek Krzesławice, który stał się dla rodziny miejscem zabaw i wypoczynku
  • 1 listopada 1893 - zmarł po pęknięciu wrzodu żołądka w wieku 55 lat. Jego ostatnie słowa brzmiały: „Módlmy się za ojczyznę! Boże błogosławiony!

Ciekawostki

Dziennie stał po 6-8 godzin na drabinie i malował te swoje olbrzymie obrazy – podkreślała doktor Maria Przemycka-Zielińska, kustosz Dworu Matejki w Krzesławicach. – A trzeba pamiętać, że miał zaledwie około 1,60 metra wzrostu. Poza tym całe życie był schorowany. Po 30. roku zapadł na wrzód żołądka. Leczył go profesor Dietl, ale Matejko nie słuchał lekarzy. To był człowiek, który tworzył nerwami. Wlewał w siebie litrami czarną kawę, odpalał papierosa od papierosa.[6].

Źródło horoskopu

"Metryka chrztu mylnie wymienia dzień urodzin naszego Mistrza na 30 lipca zamiast 28 lipca. W dniu bowiem 30 lipca ojciec Jana Matejki wraz z dwoma świadkami oświadczyli w urzędzie parafialnym Św. Krzyża, że syn Franciszka Matejki, któremu nadano imiona Jan Alojzy, urodził się na dniu onegdajszym o godzinie jedenastej w nocy, a więc dnia 28 lipca 1838 roku" - datę tę uściślił dyrektor archiwum krakowskiego dr Adam Chmiel [7].

Gwoli ścisłości, w kwestii urodzin Jana Matejki pojawiają się aż cztery możliwe terminy:

  • 24 czerwca (J. Starzyński, J. Bogucki)
  • 30 czerwca (S. Tarnowski)
  • 28 lipca (M. Szypowska, H.M. Słoczyński)
  • 30 lipca (M. Gorzkowski)

Z dużym prawdopodobieństwem można orzec, że rzetelne argumentacje dr. Chmiela i autora bloga Kaszubka w Czechach wskazują na to, że data 28 lipca 1838 przedstawia dokładny czas przyjścia Jana Matejki na świat.


Informację dostarczył Mirosław Czylek.