Mackiewicz Tomasz

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Tomasz "Czapkins" Mackiewicz
Data urodzenia 13.01.1975, godz. 21:30
Miejscowość Częstochowa (50°49′N 19°08′E)
Strefa czasowa GMT + 1:00
Słońce 24° Koziorożca
Księżyc 9° Wodnika
Ascendent 22° Panny
Horoskop Tomasza Mackiewicza

Biografia

Polski himalaista, laureat Kolosa 2008. Dzieciństwo spędził w Działoszynie, do szkoły średniej chodził w Częstochowie. W młodości przez kilka lat był uzależniony od heroiny, leczył się w ośrodkach Monaru m.in. na Mazurach. Następnie podróżował po świecie, w dużej mierze autostopem. Trafił do ośrodka misyjnego Jeevodaya w Indiach, gdzie zajmował się różnymi pracami, w tym uczył języka angielskiego trędowate dzieci, którymi opiekowała się Helena Pyz. Tam też przeżył nawrócenie.

Kluczowe wydarzenia

  • ~ 1990 - nastolatek z Działoszyna przeniósł się do szkoły średniej w Częstochowie. Próbował wspinaczki, chodził też po jaskiniach. Z dala od domu wpadł również w nałóg. Nie był nim wówczas sport, ale narkotyki [1].
  • ~ 1990 - ~ 1993 - Związek z heroiną, podaje "Polityka", trwał trzy lata. W tym czasie młody chłopak praktycznie żył na ulicy, a narkotykowy odlot był dla niego codziennością. Kto wie, jak ułożyłoby się jego życie, gdyby nie determinacja siostry. To ona sprawiła, że wyjechał na terapię do mazurskiego ośrodka Monaru [2].
  • ~ 2000 - przyjechał do Indii w 2000 r. po zwycięstwie nad nałogiem narkotykowym, z którym zmagał się przez lata. Dwutygodniową podróż, której budżet wyniósł zaledwie ok. 100 dolarów (plus koszty wiz tranzytowych), w dużej części odbył autostopem [3]. Na podróż życia, która miała być „wyrównaniem” lat spędzonych w nałogu narkotykowym, Mackiewicz przeznaczył rok. Mając jedynie półroczną wizę do Indii, postanowił spędzić kolejne miesiące w sąsiednim kraju – Bangladeszu. „Wybrał kraj najtańszy i ponieważ nie miał pieniędzy na hotele, wymyślił, że będzie spał w hamaku. Sam go sobie uszył, wyposażył, ocieplił i pojechał” – wspomina dr Pyz.
  • 2008 - „za wyczerpujący trawers Mount Logan” otrzymali nagrodę Kolosa w kategorii wyczyn roku. Był to jego pierwszy poważny wyczyn wysokogórski.
  • 2009 - zdobył samotnie Chan Tengri w Tienszanie, z której to wyprawy w 2014 wyprodukował dokumentalny film krótkometrażowy pt. „Jak dobrze być poziomką”,
  • ~ 25 stycznia 2018 r. - z Élisabeth Revol (po raz czwarty) podjęli kolejną próbę wejścia zimowego (w stylu alpejskim i sportowym bez wspomagania tlenem z butli) na Nanga Parbat. Według niektórych źródeł, wieczorem 25 stycznia oboje dotarli na szczyt. Podczas schodzenia pogoda uległa załamaniu. Według relacji Élisabeth Revol Tomasz Mackiewicz nabawił się choroby wysokościowej, ślepoty śnieżnej oraz licznych odmrożeń. W marcu 2018 ojciec Tomasza, Witold, otrzymał z Pakistanu akt zgonu, w którym jako datę śmierci przyjęto 30 stycznia.

Ciekawostki

Wśród himalaistów do końca pozostał outsiderem. Nie skończył kursów wspinaczkowych, nie miał pieniędzy ani sponsorów, w drodze na szczyt nie wspierało go grono pomocników. Mieszkańcy himalajskich wiosek, do których dotarł autor książki, wspominają go z czułością. – Był jednym z nas – mówią. [4]

Osiem lat temu Tomasz Mackiewicz i Marek Klonowski też zaczęli próbować, choć różnili się od reszty. Nie zrobili kursów taternickich, brakowało im doświadczenia, nie mieli pieniędzy ani sponsorów, nie zatrudnili kordonu Pakistańczyków, a cały sprzęt i jedzenie do bazy zanieśli w zasadzie sami. W bazie było biednie, na komfort nie było ich stać. Nie mieli nawet porządnych lin poręczowych – na początku musiały starczyć mocniejsze przecenione sznurki ze sklepu rolniczego [5].

Miałem małą firmę, zajmowałem się energią odnawialną, zresztą takie skończyłem studia. Na zlecenie dużych graczy tego rynku zajmowałem się budową masztów pomiarowych. Zanim zbuduje się turbinę, trzeba postawić maszt, wysoki na 100-120 metrów. Na nim są urządzenia pomiarowe, które przez dwa lata zbierają dane o sile, kierunku wiatru, itp. Na ich podstawie powstają analizy, kiedy inwestycja się zwróci [6].

Źródło horoskopu

Informację od rodziny Tomasza Mackiewicza zdobył Robert Antoniak, który napisał artykuł na jego temat. Warto odnotować, że nieco wcześniej, w książce "Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza" autorstwa Dominika Szczepańskiego, pojawia się godzina 21:34.