Ludwika Maria Gonzaga: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linia 1: Linia 1:
 
{{Infobox-zdjecie
 
{{Infobox-zdjecie
| image = http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/60/Egmont_Ludwika_Maria_Gonzaga.jpg
+
| image = https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/54/Justus_van_Egmont%2C_Portret_Marii_Ludwiki_Gonzagi%2C_przysz%C5%82ej_kr%C3%B3lowej_Polski.jpg
| zrodlo = http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Egmont_Ludwika_Maria_Gonzaga.jpg
+
| zrodlo = https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Justus_van_Egmont,_Portret_Marii_Ludwiki_Gonzagi,_przysz%C5%82ej_kr%C3%B3lowej_Polski.jpg
 
| dane = Ludwika Maria Gonzaga
 
| dane = Ludwika Maria Gonzaga
 
| data = 19.08.1611, godz. 07:54
 
| data = 19.08.1611, godz. 07:54

Wersja z 19:06, 12 maj 2017

Dane Ludwika Maria Gonzaga
Data urodzenia 19.08.1611, godz. 07:54
Miejscowość Nevers (46°59′N 3°10′E)
Strefa czasowa LMT -00:12:36
Słońce 26° Lwa
Księżyc 11° Koziorożca
Ascendent 27° Panny
Horoskop Ludwiki Marii Gonzagi

Biografia

Królowa Polski, żona dwóch polskich królów: Władysława IV i Jana II Kazimierza. Była księżniczką mantuańską, córką księcia Karola Gonzagi i Katarzyny de Guise, księżnej Maine.

Postulowała wzmocnienie władzy króla i senatu, zmianę systemu głosowania w sejmie oraz elekcję vivente rege. Przewyższała inteligencją męża. Historycy twierdzą, że to ona stworzyła Janowi Kazimierzowi warunki powrotu do kraju w roku 1656 i tchnęła w niego wiarę w sens dalszej walki. Odtąd do końca życia miała wpływ niekiedy decydujący na politykę dworu i wszystkie ważniejsze sprawy w państwie. Odegrała znaczną rolę w rozbiciu sojuszu szwedzko-brandenburskiego i ustaleniu ostatecznego kształtu traktatu kończącego wojnę ze Szwecją.

Upór, zawziętość i determinację łączyła z wielką pracowitością i odwagą. Wielokrotnie z narażeniem życia przebywała na pierwszej linii frontu, a brawura ta nie była tylko wyreżyserowanym teatralnym gestem. Zmuszona opuścić stolicę, nie upadła na duchu, ale udała się na Śląsk, by stamtąd kierować walką z najeźdźcą. Na wojsko nie szczędziła własnego majątku i nawiązywała kontakty z wszystkimi, którzy stawiali opór Szwedom. Rozwinęła także szeroką akcję dyplomatyczną, mającą na celu uzyskanie pomocy od europejskich władców. By tylko pozyskać Habsburgów, nie wahała się nawet ofiarować im polskiego tronu po śmierci Jana Kazimierza. Miała udział w pozyskaniu elektora brandenburskiego, z którym prowadziła osobiste pertraktacje, a także pracowała nad ustalaniem warunków pokoju oliwskiego ze Szwecją [1]

Błyskotliwa, oczytana i ambitna, prowadziła pierwszy polski salon literacki, w którym bywał m.in. Jan Andrzej Morsztyn. Damą dworu Ludwiki Marii była Maria Kazimiera d'Arquien, późniejsza Marysieńka Sobieska. Sprowadziła do Polski trzy zakony: Księży Misjonarzy w 1651, Sióstr Miłosierdzia w 1652 oraz Wizytek w 1654. Założyła w 1661 pierwszą polską gazetę Merkuriusz Polski. Miała ambitne plany gospodarcze i polityczne.

Podczas 18-letniego małżeństwa z Janem Kazimierzem urodziła dwoje dzieci, które zmarły w niemowlęctwie.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. Wykorzystano również fragmenty artykułu z Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie.

Kluczowe wydarzenia

  • 1626 - ciężka choroba (potrzebne dodatkowe źródła).
  • 1627 do 1630 - król Francji nie wyraził zgody na małżeństwo z księciem Orleanu, Gastonem [2]. Marię uwięziono w twierdzy Vincennes, a następnie w klasztorze. Spędziła tam trzy lata.
  • 12 września 1642 - zostaje ścięty markiz de Cinq-Mars, z którym księżna miała romans. Według biografów księżnej, była to jedyna jej prawdziwa miłość.
  • 24 marca 1644 - zmarła Cecylia Renata, żona króla polskiego, Władysława IV Wazy. To otworzyło drogę do małżeństwa z Marią, które nie doszło do skutku kilka lat wcześniej. Maria nie była przepełniona entuzjazmem co do osoby przyszłego małżonka, lecz przyjęła małżeństwo z radością, ponieważ związek ten dawał jej perspektywę upragnionej korony i tytułu królewskiego. Niektórzy znawcy jej biografii twierdzą, iż marzyła o tym od dziecka. 17 lipca 1645 roku nadzwyczajny poseł francuski Flecelles de Bregy podpisał w Warszawie intercyzę małżeńską.
  • 10 marca 1646 - w Warszawie odbyła się ceremonia zaślubin.
  • 15 lipca 1646 - koronacja na Wawelu.
  • 20 maja 1648 - Ludwika Maria została wdową.
  • 30 maja 1649 - doszło do zawarcia małżeństwa Ludwiki i Jana Kazimierza Wazy, brata Władysława IV.
  • 10 maja 1667 - zmarła w Warszawie.

Ciekawostki

Królowa Polski Ludwika Maria Gonzaga sfinansowała wydanie obszernego (26 tomów), łacińskiego dzieła Astrologia Gallica ("Astrologia francuska") Jeana Baptista Morina (Morinusa), które ukazało się w 1661 roku w Hadze, pięć lat po śmierci autora. Morinus zresztą zadedykował królowej swoją rozprawę.


Maria zakochała się w urodziwym, pełnym wdzięku i galanterii wielkim koniuszym Francji Henryku d`Effiat, zwanym Cinq-Marsem. Współcześni mówili o nim, że był równie urodziwy jak głupi. Chciał wysadzić z siodła wszechwładnego kardynała i zostać pierwszym ministrem. Zaspokoiłoby to jego ambicje i umożliwiło ślub z Marią. Richelieugo niełatwo było obalić. Spiskowcy zostali wykryci, a adorator Marii powędrował na szafot. Maria bardzo mocno przeżyła śmierć ukochanego. Przez całe życie ubierała się na czarno, przechowywała też pamiątki po nim za: Nielubiane królowe:Ludwika Maria Gonzaga.


Nigdy nie była lubiana, a w czasie rokoszu Lubomirskiego wręcz znienawidzona. O jej stronnikach śpiewano: „Wal Francuzów wal, wbijaj ich na pal,/siecz Francuzów siecz wziąwszy dobry miecz”.

Źródło horoskopu

Horoskop królowej Ludwiki Marii Gonzagi obliczony przez Morinusa

Horoskop natalny królowej omawia Jean Baptiste Morin (1583-1656) w 22. tomie Astrologia Gallica, podając dokładną datę (18 sierpnia 1611 roku) i godzinę urodzenia (19:51 czasu słonecznego) oraz miejsce (Nevers, łac. Niversii). Zważywszy na fakt, że czas słoneczny liczono wówczas nie od północy, lecz od lokalnego południa, była to zatem 19 godzina i 51 minuta po lokalnym południu, czyli we współczesnej rachubie był to już dzień następny, 19 sierpnia 1611 roku, godz. 7:54 LMT. W związku z tym horoskop królowej należy liczyć na 19 sierpnia, mimo że w wielu biografiach i encyklopediach podawana jest data: 18 sierpnia. Prezentowany wyżej horoskop odpowiada wykresowi thema natali obliczonemu z Tablic Rudolfińskich przez Morinusa.

Joannis Baptistae Morini, Astrologia Gallica – Prinicpiis & Rationibus propriis stabilita, atque in XXVI. Libros distributa, Haga 1661, s. 554.

Informację dostarczył Piotr Piotrowski.