Kuźniarski Antoni

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 15:36, 8 kwi 2016 autorstwa Miroslawczylek (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Antoni Kuźniarski
Data urodzenia 10.05.1868, godz. 4:00
Miejscowość Latowicz (52°02′N 21°48′E)
Strefa czasowa GMT+1:27
Słońce 20° Byka
Księżyc 29° Strzelca
Ascendent 11° Byka
Horoskop Antoniego Kuźniarskiego

Biografia

Działacz społeczny, bibliofil, bibliotekarz, z zawodu stolarz, gospodarz małorolny (był prekursorem uprawiania opłacalnej i nie spotykanej jeszcze wówczas powszechnie kukurydzy), współzałożyciel i skarbnik Spółdzielni Spożywców, współzałożyciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Latowiczu, członek Komitetu Budowy Kościoła w Latowiczu w latach 1899-1911, założyciel pierwszej biblioteki w gminie Latowicz.

Swoją działalność bibliotekarską rozpoczął już około 1891 roku. Wbrew rusyfikacji, propagował polską historię, kulturę i tradycje. Pierwsza wojna światowa nie przeszkodziła mu w tym. Po odzyskaniu niepodległości jego działalność bibliotekarska w pełni rozkwitła. Zgromadzony przez niego księgozbiór liczył przed wybuchem drugiej wojny światowej ponad 4000 książek. Następnie po wyzwoleniu spod okupacji niemieckiej, swoje zbiory przekazał Gminie Latowicz, tworząc w ten sposób pierwszą miejscową bibliotekę publiczną, która później została przekształcona w bibliotekę gminną. [1]

Miał pięcioro rodzeństwa: Ludwikę Heleną (ur. 1871r.), Mariannę Kazimierę (ur. 1876r.), Stefana (ur. 1866r.), Stanisława i Janinę. Zmarł 26 grudnia 1945.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii oraz stronie Gminnej Biblioteki Publicznej w Latowiczu. Warto zapoznac się ze wspomnieniami Latowiczan.

Źródło horoskopu

Informację na podstawie aktu chrztu dostarczył Mirosław Czylek.