Konstytucja kwietniowa (1935)

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 00:16, 20 kwi 2014 autorstwa Horosk0ppta (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Konstytucja kwietniowa (1935)
Data 24.04.1935, godz. 00:00
Miejscowość Warszawa (52°13'N 21°00'E)
Strefa czasowa GMT +2
Słońce 3° Byka
Księżyc 5° Koziorożca
Ascendent 3° Koziorożca
Horoskop wejścia uchwały w życie

Opis

Ustawa zasadnicza Rzeczypospolitej Polskiej z okresu międzywojennego podpisana przez prezydenta Ignacego Mościckiego 23 kwietnia 1935 roku. Weszła w życie następnego dnia.

Na mocy Konstytucji kwietniowej w Polsce wprowadzono system prezydencki o charakterze autorytarnym. Ustawa konstytucyjna została w opinii opozycji uchwalona z naruszeniem przepisów konstytucji marcowej dotyczących zmiany konstytucji i zwierzchnictwa narodu, co było wyrazem autorytarnych tendencji obozu rządzącego. W swoim manifeście PKWN uznał Konstytucję kwietniową za bezprawną, co było podstawą odrzucenia kontynuacji prawnej Rządu RP na uchodźstwie wynikającej z nominacji Władysława Raczkiewicza na Prezydenta RP przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w trybie Rozdziału II Konstytucji (wyznaczenie następcy w czasie wojny). Po przemianach roku 1989 pierwszy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wybrany demokratycznie, Lech Wałęsa, przejął oficjalnie przy przyjęciu urzędu insygnia władzy prezydenta RP od Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na obczyźnie powołanego w trybie konstytucji kwietniowej.


Z szerszym opisem można zapoznać się na Wikipedii.

Źródło horoskopu

Internetowy System Aktów Prawnych [Dz.U. 1935 nr 30 poz. 227]. Data wejścia w życie: 1935-04-24. W tym miejscu znajduje się też załącznik, gdzie można zapoznać się z dokładną treścią konstytucji kwietniowej.