Kijowski Andrzej (krytyk)

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Andrzej Kijowski (krytyk)
Data urodzenia 29.11.1928, godz. 18:00
Miejscowość Kraków
Strefa czasowa GMT +1
Słońce 8° Strzelca
Księżyc 11° Raka
Ascendent 12° Raka


Horoskop Andrzeja Kijowskiego


Biografia

Polski krytyk literacki, eseista, prozaik i scenarzysta. Mąż Kazimiery Kijowskiej i ojciec Andrzeja Tadeusza Kijowskiego. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czołowy przedstawiciel tzw. krakowskiej szkoły krytyki literackiej.

Felietonista m.in. „Przeglądu Kulturalnego” i „Tygodnika Powszechnego”. Wieloletni redaktor „Twórczości”, gdzie publikował słynne Kroniki Dedala. W latach 1967–1968 kierownik literacki Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. Usunięty po wydarzeniach marcowych. Autor rezolucji pisarzy polskich przeciwko cenzurze przyjętej 29 lutego 1968 po zdjęciu dejmkowskich Dziadów. W sezonie 1981 dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Złożył rezygnację w związku z wprowadzeniem stanu wojennego, w lutym 1982 r. po opuszczeniu Jaworza, gdzie był internowany. Od 1985 przyznawana jest w dziedzinie literatury Nagroda im. Andrzeja Kijowskiego.

Bezkompromisowość sądów Andrzeja Kijowskiego nie wszystkim oczywiście musiała przypaść do gustu. Zaatakowani przezeń często kwestionowali sprawiedliwość jego ocen i starali się wykazać ich nietrafność. Po szkicu Kijowskiego "Jakim językiem piszemy, mówimy, myślimy" w "Przeglądzie Kulturalnym" [1962, nr-y 42, 43] wywołaną do tablicy poczuła się Maria Dąbrowska. Nieszablonowe sądy Kijowskiego sprawiały, jak widać, ferment intelektualny nawet wśród pisarzy z najwyższej półki. Polemiści zarzucali mu dość często niekonsekwencję, entuzjaści z kolei zwracali uwagę na odkrywczość jego analiz.

Literackich oponentów Kijowski gromił z uśmiechem, dodając: "Tak wyszło stary, ale w tym nie ma przecież nic osobistego".


Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii.. Wykorzystano materiały z serwisu Culture.pl

Kluczowe wydarzenia

  • 29 czerwca 1985 - zmarł w Warszawie
  • 6 marca 2008 - Prezydent RP Lech Kaczyński przyznał Andrzejowi Kijowskiemu pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Ciekawostki

Życie małego Andrzeja zawisło kiedyś na włosku, co sprawiło, że w domu otaczano go szczególną opieką. Dołączył do grona postaci, które – jak Adam Mickiewicz i Czesław Miłosz – miały zostać w dzieciństwie cudownie uratowane od śmierci, gdy matka poleciła dziecko Matce Bożej [1]. "Przeżył dzięki 'cudowi': zrozpaczona matka, kiedy bezsilni lekarze odstąpili od łóżeczka chorego na cholerę malca, uratowała go kieliszkiem koniaku. Jak się później zarzekała, podała mu go na rozkaz Najświętszej Panienki." [Katarzyna Wiśniewska, "Smutek wywłaszczonego serca", "Tygodnik Powszechny", 29 sierpnia 2004]

Źródło horoskopu

Andrzej T. Kijowski, Dziennik: 1970-1977, s. 75. Wypowiedź: Z całej historii Polski prawdziwą żywię miłość do Powstania Listopadowego - może dlatego, że urodziłem się dokładnie, co do godziny, w jego rocznicę.

Informację odszukał Mirosław Czylek.