Jerzmanowski Erazm: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „{{Infobox-zdjecie | image = https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/af/Erazm-jerzmanowski_zyciorys.jpg | zrodlo = https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Erazm-j...”)
 
Linia 23: Linia 23:
  
 
== Kluczowe wydarzenia ==
 
== Kluczowe wydarzenia ==
* data wydarzenia 1 - treść...
+
* 17 marca 1989 - powstało w Krakowie – Prokocimiu Towarzystwo Przyjaciół Prokocimia im. E. i A. Jerzmanowskich. W testamencie pozostawionym po jego śmierci był zapis, aby kwotę 1 200 000 koron (365 kg złota) przeznaczyć na utworzenie Fundacji im. śp. Erazma i Anny małżonków Jerzmanowskich dla wybitnych Polaków. Nagrody te otrzymali m.in. Metropolita Krakowski kardynał Stefan Sapieha, Henryk Sienkiewicz, Jan Kasprowicz, Siostra Samuela - Felicjanka Maria Piksa, Ignacy Paderewski, Benedykt Dybowski, Tadeusz Browicz, Aleksander Brückner i w zwiazku z tym został nazwany "Polskim Noblem".
* data wydarzenia 2 - treść...
 
 
 
== Ciekawostki ==
 
Treść ciekawostek...
 
  
 
== Źródło horoskopu ==
 
== Źródło horoskopu ==
Treść źródła...
+
Skan metryki urodzenia po polsku, zamieszczony w czerwcowym numerze More Maiorum. Informację dostarczył [[Wojciech Suchomski]].
  
 
[[Category:Przedsiębiorcy]]
 
[[Category:Przedsiębiorcy]]
 
[[Category:Polacy za granicą]]
 
[[Category:Polacy za granicą]]
 
[[Category:Wojskowi]]
 
[[Category:Wojskowi]]
 +
[[Category:Działalność charytatywna/społeczna]]
 +
[[Category:Długość życia: 60-70 lat]]
 +
[[Category:Księżyc na MC]]
 +
[[Category:Władca ASC w domicylu]]
 
[[Category:Faza Księżyca: III kwadra]]
 
[[Category:Faza Księżyca: III kwadra]]
 
[[Category:Słońce 12° Bliźniąt]]
 
[[Category:Słońce 12° Bliźniąt]]

Wersja z 23:21, 27 lip 2015

Dane Erazm Jerzmanowski
Data urodzenia 2.6.1844, godz. 01:00
Miejscowość Tomisławice (52°29′N 18°30′E)
Strefa czasowa GMT+1.13
Słońce 12° Bliźniąt
Księżyc 27° Strzelca
Ascendent 20° Ryb
Horoskop Erazma Jerzmanowskiego

Biografia

Powstaniec styczniowy, żołnierz, przemysłowiec, mecenas, działacz społeczny i filantrop, zwany (na równi z Witoldem Zglenickim) „polskim Noblem”.

W 1863 wraz z innymi studentami przyłączył się do powstania styczniowego, walczył u boku gen. Mariana Langiewicza. Po upadku powstania, w 1864 został internowany w Galicji i osadzony w twierdzy w Ołomuńcu. Zwolniony, zmuszony do emigracji, wyjechał do Paryża, gdzie podjął studia w Szkole Wyższej Polskiej na Montparnasse. W 1870 walczył jako oficer w wojnie francusko-pruskiej. Po jej zakończeniu, podjął pracę inżyniera. W 1873 francuskie przedsiębiorstwo prowadzące eksploatację gazu świetlnego na kontynencie amerykańskim, wysyłało go do Stanów Zjednoczonych. Wkrótce po przybyciu tam Jerzmanowski ożenił się z Amerykanką Anną Koester, a w 1879 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. W USA zajmował się sprawami gazyfikacji i produkcji karbidu, opatentował 17 wynalazków w dziedzinie gazownictwa, inwestował. Z czasem Jerzmanowski stał się właścicielem ogromnego majątku, posiadaczem trzeciej co do wielkości fortuny w Stanach Zjednoczonych, a pierwszej wśród Polonii.

W 1896 powrócił ze znaczną fortuną do kraju. Osiadł w Galicji, gdzie zakupił majątek (zespół pałacowo-parkowy) w Krakowie – Prokocimiu. Nie zaprzestał swojej działalności charytatywnej. Wspomagał materialnie chłopów, w szczególności rodziny wielodzietne. Znane są przypadki, kiedy potrzebujących obdarowywał działką ziemi lub materiałem na budowę domu. Wspierał muzeum i skarb narodowy w Raperswilu, ufundował wawelskie witraże autorstwa Mehoffera.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • 17 marca 1989 - powstało w Krakowie – Prokocimiu Towarzystwo Przyjaciół Prokocimia im. E. i A. Jerzmanowskich. W testamencie pozostawionym po jego śmierci był zapis, aby kwotę 1 200 000 koron (365 kg złota) przeznaczyć na utworzenie Fundacji im. śp. Erazma i Anny małżonków Jerzmanowskich dla wybitnych Polaków. Nagrody te otrzymali m.in. Metropolita Krakowski kardynał Stefan Sapieha, Henryk Sienkiewicz, Jan Kasprowicz, Siostra Samuela - Felicjanka Maria Piksa, Ignacy Paderewski, Benedykt Dybowski, Tadeusz Browicz, Aleksander Brückner i w zwiazku z tym został nazwany "Polskim Noblem".

Źródło horoskopu

Skan metryki urodzenia po polsku, zamieszczony w czerwcowym numerze More Maiorum. Informację dostarczył Wojciech Suchomski.